HERKESİN ÖĞRENMESİ GEREKEN 10 ŞEY / Halit Emre Yaman

0
1181

Öğrenme, sonu olmayan bir süreçtir. Olgun insan, bilmediği ve anlamadığı şeyi öğrenme çabasından vazgeçmez. İnsanın yaşı kaç olursa olsun, öğrenmeye devam etmelidir. Bazı şeyler vardır ki, çok geç olmadan öğrenilmelidir. Bunlar hem günlük hayatta hem de iş hayatında kullanabilen, hayattan alınacak verimi artıran şeylerdir. İş işten geçmeden herkesin bir an önce öğrenmesinde yarar sağlayacak şeylerden 10 tanesini sıralayalım:

  1. Donanımlı olmak: İnsan ne iş yaparsa yapsın o konuda donanımlı olmalıdır. Bilgi çağında yaşıyoruz ve her gün, her konuda yeni şeyler ortaya çıkıyor, yeni icatlar yapılıyor. Donanımlı olmak için okumak, okul bitirmek yeterli değildir. Yapılan her türlü faaliyetten geriye kalan yani kafanın içine yerleştirilenlerle insan donanımlı hale gelir. Böyle insanlar işini yaparken sadece maaşını düşünmez, insanlara faydalı bir birey olmanın yollarını arar ve bunu hayatî bir görev olarak yerine getirir.

 

  1. Etkili iletişim kurmak: İnsanlarla iletişim kurmadan yaşamanın pek mümkün olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Bunu etkili bir şekilde yerine getirebilmek insana büyük avantajlar sağlar. İyi iletişim kurmak için sadece iyi konuşmak değil, aynı zamanda iyi bir dinleyici olmak da gerekir. İletişimi etkili kullanabilenler hem kendilerini hem de çevrelerine faydalı olurlar.

 

  1. Kendini tanımak: Öğrenilmesi zor ve zaman alan şeylerden biri insanın kendisini tanımasıdır. Kim ne tarif yaparsa yapsın, kişiyi en iyi tanıyan kendisidir. Bu yüzden insan kendisiyle barışık ve dost olmalı, fıtratına uygun olmayan zorlamalara gitmemelidir. Kendisinde bulunan olumsuzlukları tedavi edecek rehberleri bulup yardım almalıdır. Başkalarını ve başka şeyleri bilen kimse bilgilidir ama kendini bilen kimse akıllıdır. İnsan ancak kendisini tanıdığı kadar huzuru yakalayabilir, çünkü kendisini tanıyan başkalarını da anlar, zaman-mekân arasındaki ilişkiyi tespit eder ve herhangi bir olumsuzluk karşısında ne yapacağını bilir.

 

  1. Yatırım yapmak: Dünya hayatının mutlu ve huzurlu yaşanabilmesi için insanın sevdiği şeyleri yapması gerekir. Ancak beklenmeyen şeylere karşı hazırlıklı olabilmek ve sorumlu olduğu kişileri de zor durumda bırakmamak için bir miktar yatırım yapması gerekir. Bu yatırım parasal olabileceği gibi bir meslek sahibi olmak, zor durumda kendisine sahip çıkacak insanlarla dostluk kurmak suretiyle de olabilir.

 

  1. “Hayır” diyebilmek: Bazı insanlar “hayır” demeyi bilmez. Bu durum sadece insanlara karşı değil, sevilen bir yemeğe ya da bir eğlenceye karşı da olabilir. “Hayır demek” insanı kötü biri yapmaz. Aksine insanın hayatındaki dağınıklığı giderir ve düzene sokar, istemediği şeylerle muhatap olmasını engeller. Özellikle insanlara karşı “hayır” derken usul ve üslubu iyi ayarlamak gerekir. Yoksa kaş yapayım derken göz çıkarılabilir.

 

  1. Çevredekilere önem vermek: “İnsan en yakınındaki beş kişinin ortalamasıdır.” diye bir söz var. Buradan hareketle diyebiliriz ki, aile ve arkadaşlardan oluşan çevre, insanı şekillendiren ve her şeye bakış açısını etkilemede büyük pay sahibidir. İnsan, kendisine en büyük desteği veren bu çevreyi bazen unutabilir veya ihmal edebilir. Kişinin kalitesi biraz da etrafındakilere bağlı olduğundan insan, aile ve arkadaşlarından oluşan çevresine hak ettiği değeri vermeli ve gereken sevgiyi göstermelidir.

 

  1. Tecrübe kazanmak: Tecrübe, başarı ve başarısızlıkların insanda bıraktığı izlerden ibarettir. Ders alınabildiği sürece başarısızlık, insan için kazançtır. Bu açıdan başarısızlık, başarının en yakın arkadaşlarından biridir diyebiliriz. Tecrübe kazanmak insanın kendi hayatıyla sınırlı değildir. Başka insanların yaşadıklarından da dersler çıkarmak gerekir ki bu, daha kolay ve daha ucuzdur.

 

  1. Kontrolü kaybetmemek: Yaşanılan hayatta insanın her işi yolunda gitmeyebilir. Moral bozukluğu, stres, yorgunluk gibi şeyler insanı hayata küsecek hale getirebilir. İnsan enerjisiz kaldığı böyle durumlarda toparlanıp yoluna devem etmeli ve bununla başa çıkmayı öğrenmelidir. Kontrol edilemeyen tepkiler gün gelir insanın hayatını kontrol altına alır.

 

  1. Zamanı yönetmek: İnsan, yaşadığı sürece sorumlulukları ve yapması gereken şeyler artan bir varlıktır. Ne var ki bunların organize edilmesi ve her şeye yeteri kadar zaman ayrılması gerekir. Zamana verilen değer, insanın karakterinin bir göstergesidir. Önemine göre her şeye uygun zaman ayrıldığında insan verimli hayat yaşar, yapması gereken işler için her daim vakit bulur ve hayatının kalitesini artırmış olur.

 

  1. Kıymet bilmek: Parayla alınamayan ve insanın hayatını şekillendiren şeyler vardır: aile bağları, dostluklar, sağlık, yaşanılan ortam/mekân… Bunlara sahip olmanın verdiği mutluluk duygusunun tarifi zordur. Kişinin değeri oturup kalktığı insanlarla ve hayatını yaşadığı biçimle anlaşılır. Huzur kaynağı olan bu olguları güçlendirmek ve sürekliliğini sağlamak gerekir. Bunun için yapılabilecek şeylerden biri de dua etmektir.

“Dün” tecrübedir, öğren. “Yarın” tahmindir, planla. “Bugün” fırsattır, kullan. (Cemil Meriç)

HALİT EMRE YAMAN

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here