Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel Hakkında Mahkeme Kararını Verdi: Tutukluluk Hallerinin Devamına..!

1
288

Yerine kayyum atanan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in yargılandığı davaya devam edildi. Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Kışanak ve Tuncel’in tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, 2016 yılının Ekim ayında tutuklanan Gültan Kışanak hakkında 240, Kasım ayında tutuklanan Sebahat Tuncel için de 145 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

“Terör örgütü kurma ve yönetme”, “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlarından haklarında dava açılan Kışanak ve Tuncel’in güvenlik gerekçesiyle Malatya’da yargılandığı davanın 11’inci duruşması, bugün görüldü.

15 yıl hapis cezası istemi

Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada savcı yeniden verdiği mütalaasında, Kışanak için “silahlı terör örgütünü kurmak ve yönetmek” suçundan 22,5 yıl, Tuncel hakkında ise “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıl hapis cezası istedi.

Mütalaada, Kışanak ve Tuncel hakkında, ayrıca “iki defa zincirleme silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla üst sınırdan 26 yıl 8’er ay hapis cezası talep edildi.

Sanık avukatlarının taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, Kışanak ve Tuncel’in tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 1 Şubat 2019’a erteledi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here