HDP, Demirtaş İçin Adalet Nöbetine Başlayacak

0
396

 HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) ‘Tahliye edilsin’ dediği ancak cezası onaylandığı için tahliyesinin önü kapatılan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için ‘adalet nöbetlerine’ başlayacaklarını duyurdu.

Artı Gerçek’in haberine göre Buldan AİHM kararına rağmen Demirtaş’ın cezasının onanmasına ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “AİHM kararı hukuki bir karardır ama sevgili Selahattin Demirtaş’la birlikte tüm seçilmiş arkadaşlarımızın cezaevinde olması siyasi bir kararın sonucudur. AİHM kararı bağlayıcıdır. Türkiye’nin bu karara mutlaka uyması gerekiyor. Herkesin Demirtaş ve onun şahsında tüm tutuklu arkadaşlarımıza sahip çıkması gerekiyor. Başlattığımız bazı görüşmeler var, baro başkanlarının açıklamaları oldu, bundan sonraki dönemde adalet nöbetleri başlatacağız. Demirtaş şahsında tüm seçilmiş arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılması gerekiyor.

‘İstanbul’da başlayacak’

Yerleri henüz belli değil. Belli olunca kamuoyuna duyuracağız. İlk etapta İstanbul’dan başlatmayı planlıyoruz. Süresiz bir eylem olacak. Selahattin Demirtaş’ın 20 Kasım’dan itibaren serbest kalması gerekiyor. Hala cezaevinde olması büyük bir hukuksuzluk. Serbest kalana kadar adalet nöbetlerinin de devam etmesini planlıyoruz. Burada herkesin gelip sözünü söylemesi, Selahattin Demirtaş’a sahip çıkması lazım. Türkiye’de vicdan sahibi insanların, aydınların, yazarların, sanatçıların, STK’ların, demokratik kitle örgütlerinin yani bu hukuksuzluğu kabul etmeyen herkesin sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum.”

Ne olmuştu?

4 Kasım 2016’dan bu yana Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yaptığı başvuru 20 Kasım’da sonuçlandı. AİHM Demirtaş’ın tahliye edilmesi gerektiğine karar verdi. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karara ilişkin “AİHM kararı bizi bağlamaz” açıklamasında bulunmuştu. AİHM kararına rağmen tahliye edilmeyen Demirtaş’ın İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi İkinci Ceza Dairesi’nin dün aldığı onama kararı ile cezası kesinleşti. Ve Demirtaş’ın tahliyesinin önü kapatıldı. Demirtaş ve Önder, 2013 yılında İstanbul-Zeytinburnu’nda düzenlenen Newroz kutlamalarında yaptıkları konuşmalarda, “PKK’yi  ve örgütün lideri Abdullah Öcalan’ı övdükleri” iddiasıyla yargılanıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here