Fransa Varlık Vergisinde de Geri Adım Attı: Gözden Geçirilecek

0
151
Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, hükümetin varlık vergisi ugulamasını yeniden değerlendirilebileceğini söyledi.

Griveaux, RTL radyosuna yaptığı açıklamada yapılan son değişikliğin işe yaramaması durumunda varlık vergisi uygulamasının tekrar gözden geçirileceğini belirtti ve “Aldığımız karar işe yaramıyorsa, durum iyiye gitmiyorsa değiştiririz, aptal değiliz” dedi.

Fransa hükümeti, ‘ISF’ olarak bilinen varlık vergisi kapsamındaki mülk ve emlak varlıkları vergisini düşürmüştü.

Ancak bu değişiklik Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un ‘Zenginlerin Cumhurbaşkanı’ olarak anılmasına neden olmuş ve ‘ülkenin zengin vatandaşlarının vergi yükünü hafiflettiği’ yönünde eleştirileri birlikte getirmişti.

VERGİ ZAMLARI ASKIYA ALINMIŞTI

Fransa Başbakanı Edouard Philippe 4 Aralık günü düzenlediği basın toplantısında Sarı Yeleklerin protesto ettiği akaryakıta ve elektriğe getirilen ek vergilerin altı ay süre ile askıya alındığını duyurmuştu.

Ülke genelinde Sarı Yelekler adı altında örgütlenen eylemciler, 17 Kasım’dan bu yana hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için sokaklara dökülmüş, protestolar, Macron ve hükümete karşı daha geniş çaplı taleplerle isyana dönüşmüştü.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here