3.Havalimanında Ücretlerini Alamadıkları İçin İş Bırakan İşçiler Jandarma-Polis Zoruyla Koğuşlardan Çıkarıldı

0
268

İstanbul Havalimanında işçilere yönelik hak gaspları ve kötü çalışma koşulları devam ediyor. 240’tan fazla işçi ücretlerini alamayınca, bilgi almak için gittikleri İGA’dan, ‘muhatabınız biz değiliz’ deyip işçileri jandarma-polis zoruyla koğuşlardan çıkarttı.

İnşaat İş Sendikasının sosyal medya hesabından yaptığı duyuruya göre iş cinayetlerine, insanlık dışı barınma-beslenme-ulaşım koşullarına, ödenmeyen ücretlere, eksik yatırılan sigorta pimlerine, onur kırıcı davranışlara karşı 14 Eylül’de yaşanan isyan ve direnişten sonra bir kışla haline getirilen 3. Havalimanı bugün de işçi arkadaşlarımızın jandarma zoruyla yatakhanelerinden çıkarılmalarına sahne oldu.

Havalimanı şantiyesinde DGS firması bünyesinde çalışan ve yaklaşık 4 aydır ücret alamayan işçiler, firmanın 15 gün önce konkordato ilan etmesiyle birlikte tam bir hak gasbıyla karşı karşıya kaldılar.

DGS yetkilileri ortalıkta görünmeyince İGA yönetimiyle görüşüp ücretlerini ve tazminat haklarını talep ettiler. Yaklaşık bir haftadır süren görüşmelerde İGA ödemeyi DGS’ye yaptığı konusunda ısrarcı oldu. Arkadaşlarımız DGS’nin İGA’daki teminatından ödeme yapılmasını istediler. İGA bunu yapmak yerine sorunu polisiye yöntemlerle “çözme” yoluna gitti.

İşçilerin ücretlerini ve diğer haklarını almadıkları için 2 gündür iş yapmama haklarını kullandılar. İGA patronları sorunu çözmek yerine onları jandarma ve özel güvenlik zoruyla yatakhanelerden çıkarmakta buldu çözümü.

Yatakhanelerden zorla çıkarılan işçiler kamp alanında bekletildi. Kendilerine en son başka bir kampa götürülecekleri söylendi. Fakat nereye ve neden götürülecekleri konusunda herhangi bir bilgi verilmedi.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here