Mahkemenin Demirtaş Kararına HDP’den Tepki Gecikmedi: Erdoğan’ın Baskısı İle Bugünkü Karar Alınmıştır!

0
294

HDP, yerel mahkemenin Demirtaş için verdiği tutukluluğun devamı kararının Anayasa’ya ve AİHS’e aykırı olduğunu belirtti, “Mahkeme tamamen politik nedenlerle Erdoğan ve yürütmenin baskısı ile bugünkü kararı almıştır” dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) tutukluluğuna “hak ihlali” deyip tahliyesini istediği HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için yerel mahkeme “tutukluluğun devamı” kararı verdi.

HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, yazılı bir açıklama ile yerel mahkemenin kararına tepki gösterdi.

Tutukluluğun devamı kararının açıkça Anayasa’ya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu belirten HDP eş genel başkanları, “Mahkeme, tamamen politik nedenlerle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yürütmenin baskısı ile bugünkü kararı almıştır. Mahkeme heyeti, aynen Demirtaş’ın ve diğer milletvekillerimizin tutuklanmalarında olduğu gibi hukuki değil siyasi nedenlerle bir karar vermiştir” dedi.

AİHM kararının kesin olmadığını iddia etmek ve bunu Adalet Bakanlığı’na yazı yazarak sormanın zaman kazanmak için atılmış akıl ve hukuk dışı adımlar olduğunu belirten Buldan ve Temelli, “Yargı bir kez daha siyaset yapmıştır, yürütme baskısı ile hareket etmiştir ve bu heyet büyük bir vebal altındadır” dedi.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here