Yetmez ama EVET | FUAT BARAN

1
1227

Hizmet Hareketi adına resmi olarak açıklamalarda bulunan, türkçe açılımı Paylaşılan Değerler İttifakı olan Alliance for Shared Values (AfSV) Hizmet Prensipleri Konusunda bir açıklama yayınladı.

Ahmet Dönmez tarafından ortaya çıkarılan “Cezaevlerinde isyan” kumpasından sonra vakıf tarafından yapılan bu ikinci açıklama.

Bu açıklamada, özellikle Hizmet Hareketi’nin prensipleri dillendirilmiş.

Açıklamayı okuyunca ilk düşüncem şu oldu, yetmez ama Evet.

Hareket adına böyle bir açıklamanın yapılmasını doğru ve yerinde bir hareket olarak görsem de, yazılan prensiplerin hayata geçirilmesi noktasındaki şüphelerimin olduğunu ifade etmek isterim.

AfSV’nin yayımladığı Hizmet prensipleri 11 madde halinde ifade edilmiş.

Bu maddeler arasında özellikle bazılarına dikkatlerinizi çekmek ve neden şüphelerim olduğunu ifade etmek istiyorum

İkinci madde şu şekilde:

Her sosyal/inanç tabanlı grubun kurumsal olan ve olmayan yönleri olabilir. Önemli olan kurumsal rolü olanlarla kurumsal rolü olmayan kişiler arasındaki ilişkilerde yukarıda zikredilen kanunilik, ahlakilik, şeffafiyet ve hesap verebilirlik prensiplerine riayet edilmesidir.

Bu maddede ifadele edilen durumun ne kadar büyük zararlara ve yüzlerce insanın mağduriyet yaşamasına neden olduğu herkesin malumu.

İmza atanlar ile karar alanların farklı olmasından dolayı, imza atanların karar alma mekanizmalarında olmaması veya olsalar bile, “imamın oyu eşittir cemaatin oyu artı bir” sakat düşüncesinden kaynaklanan etkisizliği çok sayıda olumsuz durumun ortaya çıkmasına ve çok kişinin mağdur olmasına neden oldu.

Türkiye refleksleri ile hareket etme inadından vazgeçmeyen hareketin yönetim kadrosu, Türkiye’deki mantık ve analayış ile işlerin yürüyeceğini zannetti süreç boyunca.

Yıllardır yazan ve konuşan insanlar, bunun böyle devam edemeyeceğini ve bu anlayış ile devam edilirse ilerde çok büyük sorunların ortaya çıkacağını dillendirdiler.

Geçen 5 yıllık süreçten sonra hareketin bu açıklaması ve bu çarpıklığı kabul etmesi, geç kalınmış ama olumlu bir adımdır.

Açıklamanın beşinci maddesi de çok ilginç geldi bana.

Karar verici olan, icra rolü üstlenenler; mesuliyet almak, şeffaf olmak ve hesap vermek durumundadır. Şahsi sebeplerden dolayı bu şartları sağlayamayanlar karar verici rolü üstlenmemelidir. Bu mevzuda bizden beklentisi olan muhataplar, yaşadığımız ülkenin idaresi ve entelijansiyasi yanında, hareketin kendi tabanı ve özellikle geleceğinde önemli rol oynayacak olan gençlerimizdir.

Bu açıklama umarım hayata geçer.

Zira ikinci madddeye yazdığım açıklamamdaki çarpıklıklar açıkça kabul edilmiş ve bu ilan edilmiştir.

Peki bugüne kadar neden bu çarpıklığın giderilmesi adına bir adım atılmamıştır anlamak mümkün değildir.

Bu maddede ifade edilen, “Bu mevzuda bizden beklentisi olan muhataplar, yaşadığımız ülkenin idaresi ve entelijansiyasi yanında, hareketin kendi tabanı ve özellikle geleceğinde önemli rol oynayacak olan gençlerimizdir”, ifadesi çok manidar geldi bana.

Özellikle her eleştiriye ve öneriye “fitne- fesat” diyerek susturma çabalarının olduğu bu ortamda, hareketin resmi kurumunun, “muhatap olarak, yaşadığımız ülkenin idaresi ve entelijansiyasi yanında, hareketin kendi tabanı ve özellikle geleceğinde önemli rol oynayacak olan gençlerimizdir” demesi hareketin geleceği adına beni ümitlendirmiştir.

Peki bu açıklamadaki maddeler hayata geçirilebilecek mi.

Bu konunun takipçisi elbette hareketin tabanı ve kamuoyu olacaktır.

Bu konuda bazı mantık ve anlayış değişimlerinin acil olarak hayata geçirilmesi gereketiğine inanıyorum.

Nedir bu değişimler?

1- İmamlık makamının tanımı ve sorumlulukları yeniden kesin ve net çizgiler ile belirlenmeli.

2- İmamların dini anlatma ve nasihat dışında hiç bir icrai yetki ve görevlerinin olmaması gerekir.

3- İmamların parasal konularda, ne karar verici, ne de kontrol edici makamlarda olmaması gerekir.

4- İmamların da resmi olarak bir ünvanları ve yetki ve sorumlulukları, yaşanılan ülkenin kanunlarına göre belirlenmeli ve ilan edilmelidir.

4- Yukardan imam tayini mekanizmasının kalkması lazım.

İmam vazifelendirilmesi veya alımı yerelleşmeli ve yerelde yaşayan halkın ve kurulan yönetim kurullarınca bu işin yapılması lazım.

5-Hareketin yenilenmesi ve gençleşmesi gerekiyor.

Yaşadığı ülkenin dilini, dinini, örfünü, adetini, sosyal hayatını bilen yeni nesil gençlerin önlerinin açılması, bu işleri bugünlere, iyisiyle, yanlışıyla getiren kişilerin kenara çekilerek, bu yeniden yapılanmanın önünün açması çok önemlidir.

Zira, koca çınarların gölgesinde kalan fidanlar büyüyemezler.

6-İmamın oyu eşittir, cemaatin oyu artı bir anlayışından vazgeçilmesi.

Açıklama geç kalınmış ama önemli bir adımdır.

Bu açıklamadan daha önemli olan, açıklamada yazılan prensiplerin gerçek hayata geçirilmesi ve icra edilmesidir.

Bu konunun takipçisi olarak, hareket mensuparına, okuyan-yazan herkese görev düşmektedir.

Kol kırılır yen içinde kalır anlayışı bitmiştir, iletişim çağında yaşayan insanlar olarak, herkesin şunu anlaması gerekiyor, hiç bir şey eskisi gibi olamaz, olmayacak.

Bu açıklama, umarım hareket için, yeni ve güzel bir değişimin ilk adımı olur ve prensipler hayata geçer.

 

FUAT BARAN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here