Tahir Elçi’nin Katledilişinin 3.Yılı: Failler Hâlâ Bulunmadı!

0
356

Tahir Elçi, Diyarbakır Baro Başkanı iken 28 Kasım 2015’te Suriçi’nde Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yapan Tahir Elçi açıklama sonrası çıkan çatışmada hayatını kaybetti. Elçi’nin ölümünün üzerinden 3 yıl geçerken failleri ise hâlâ bulunmadı.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 15 Ekim 2015’te CNN Türk’te Tarafsız Bölge programında “PKK terör örgütü değildir” sözleri nedeniyle “Örgüt propagandası” iddiasıyla 19 Ekim 2015’te hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Barodaki makam odasında bekleyen Elçi gözaltına alınarak İstanbul’a getirilmişti. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tutuklama talebiyle adliyeye sevk edilen Elçi, yurt dışına çıkış yasağı alarak serbest bırakılmıştı.

Elçi mahkemedeki savunmasında şunları söylemişti:  “2. Sulh Ceza Hakimliğinin verdiği yakalama kararı usule uygun değildir. Gerekçesi gerçeklere aykırıdır. Benim kaçacak durumum yoktur, bir ilin baro başkanıyım. İldeki tüm devlet yöneticileri ile sık sık görüşme halindeyim. Bu yakalama kararı bu nedenle yerinde değildir. Dürüst bir yargı sistemi arıyoruz. Ben baro başkanı olarak çok uzun yıllardır Türkiye’deki bir sorunun çözümü için insancıl yollarla çözümler getirmek için uğraş verdim. Kimseden korkumuz yoktur, vicdani kanaatimi tv kanalında açıkladım. Uç milliyetçi bir partinin milletvekili konuşmasına cevaben bu sözleri söyledim. Gözaltına alınmam siyasi nedenlere dayanıyor. Kürt sorunun özgürce çözülmesi kanaatindeyim. Kader bizleri birlikte yaşamaya mahkum etmiştir. Vereceğiniz kararı takdirinize bırakıyorum.”

Serbest bırakıldıktan 38 gün sonra öldürüldü

20 Ekim’de serbest bırakılan Elçi, 38 gün sonra 28 Kasım 2015’te Diyarbakır’ın Suriçi ilçesinde Dört Ayaklı Minare’nin ve tarihi kültürel mirasın zarar görmemesi için basın açıklaması yapmıştı. Elçi, Elçi’nin öldürülmeden önceki açıklaması şöyleydi: “Biz Diyarbakırlılar olarak Diyarbakır barosu olarak tarihi değer ve eserlerimize insanlığın bin yıllık emeğine birikimine bu kadim şehre sahip çıkalım. Biz buradan çağrı yapmak istiyoruz. Biz bu tarihi bölgede birçok medeniyete beşiklik etmiş ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede insanlığın bu ortak mekânında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz.” Açıklama sonrasında gazeteciler ve Elçi Dört Ayaklı Minare’nin önündeyken çatışma çıkmış, olayda Elçi hayatını kaybetmişti.

2 başsavcı, 3 savcı, 4 müfettiş görevlendirildi, katil bulunmadı

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu da saldırıyla ilgili “Tahir Elçi’ye suikast planı olabilir. Hedef açıktır, hedef Türkiye’dir. İkinci ihtimal ise teröristlerin saldırısı sonrası 100 metre mesafede oradakileri korumak için polislerimizin ateş açması ve arada kalması” demiş ve Davutoğlu’nun faillerinin açığa çıkarılması için çalışacaklarını söylemişti.

Ancak aradan geçen 3 yılda Diyarbakır’da 2 başsavcı, 3 savcı, 4 müfettiş görevlendirildiği halde Elçi’nin katilleri hâlâ bulunamadı.

Aktar: Tahir’in kimin tarafından öldürülmüş olduğunu biliyoruz, savcı da biliyor

Eski Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, Elçi’nin ölümünün 3. yıl dönümüne ilişkin yaptığı açıklamada, “Biz Tahir’in kimin tarafından öldürülmüş olduğunu biliyoruz, savcı da biliyor” dedi. Mezopotamya Ajansı’na konuşan Aktar Elçi cinayetine ilişkin şunları söyledi:

“Tahir Elçi olayı da toplumun gözü önünde işlendi. Farklı olarak o olay yerinde kameralar da var. O görüntüler topluma yansıtılmadı belki. Bunları belki toplum görmedi, ama gazetecilerin çektiği görüntülerin bütünü, herkesin gözü önünde gerçekleşti. Bu açıdan bakmak lazım. Aradaki fark bu. Biri devletlerin gözü önünde, yani konsolosluk önünde işleniyor. Biri ise toplumun önünde işleniyor. Yani Tahir Elçi cinayetinin faillerini bulmak daha kolaydır. Ama mesele faili bulmak değil, bunun arkasındaki hakikati soruşturmak. Tahir’in katledilmesi Kürt hukukçularına da bir mesajdır. Çünkü işin doğrusu Tahir’in öldürülmesi hepimize yöneliktir. Bu kurşun hepimize sıkıldı. Hepimiz o kurşunu ensemizde yedik. Gerçeklik böyle. Ama diğer taraftan bakıldığında yüzyıldır Kürdistan’da bu şekilde işlenen cinayetlerin bir başka halkasıdır. Bizi getirdiği şey, daha önce kaçırılarak gizlenerek yapılıyordu. Tahir cinayeti ise herkesin gözüne sokula sokula açık bir şekilde yapıldı. Ve failleri ortaya çıkarılmadı. Aslında vahim olan mesele budur.”

Tahir Elçi soruşturması

Diyarbakır Barosu Başkanı, insan hakları savunucusu avukat Tahir Elçi, Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare’nin çatışmalarda gördüğü zararla ilgili basın açıklaması sırasında, 28 Kasım 2015’te vurularak yaşamını yitirdi.  Olay yeri incelemesi, olaydan 111 gün sonra yapıldı. Bilirkişi raporunda, Elçi’yi vuran atışın “tıbben ve fiziken tespit edilemeyeceği” yer aldı. Kamera görüntüleri olmasına rağmen ölümüyle ilgili şimdiye dek kimseye dava açılmadı.

Tahir Elçi’nin ölümüne ilişkin kamu görevlilerinin ihmalini araştıran İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı rapor, iki yıldır Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığında bekletiliyor. Kamu görevlileri hakkında henüz soruşturma başlatılmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here