Fransız Halkı Ekonomik Refah İçin Paris’i Birbirine Kattı

0
395

Fransız Halkı Ekonomik Refah İçin Paris’i Birbirine Kattı

Fransa’da yapılan son zamları ve hayat pahalılığını eleştiren Sarı Yelekliler Hareketi, hükümetin  sorunlara göz yumması nedeniyle sokakları hareketlendirdi. Sarı Yeleklilerin herhangi bir siyasi guruba bağlı olmadığı ve toplumun her kesiminden destek gördüğü belirtiliyor. 

Hükümetin günlerdir devam eden protestolara sessiz kalması nedeniyle Fransızların hayat pahalılığına eylemleri isyana dönüştü. Fransız polisi günlerdir devam eden gösterilere TOMA ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Gösterilerde çok sayıda iş yerinde hasar meydana gelirken 101 kişi göz altına alındı. Bunun yanı sıra çok fazla yaralanma olduğu da belirtildi. 

Fransa’da ‘Sarı Yelekler’ Hareketi 17 Kasım’dan bu yana hükümeti protesto eylemlerini sürdürüyor. Fransız hükümetinin akaryakıta yapmayı planladığı zamma karşı çıkma amaçlı sosyal medya üzerinden bir imza kampanyasıyla başlayan hareket, ülkede hayat pahalılığına tepki gösteriyor. Göstericiler Paris’in önemli bulvarlarından biri olan Champs Elysees’i birbirine kattı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here