Trump’tan Meksika Sınırını Tamamen Kapatma Tehdidi

0
392
U.S. President Donald Trump listens during a cabinet meeting at the White House in Washington, U.S., July 18, 2018. REUTERS/Leah Millis - RC1459858650

ABD Başkanı Donald Trump, Orta Amerikalı göçmen kervanındaki suçluların ABD sınırını geçmeleri durumunda, sınırı tamamen kapatmakla tehdit etti.

ABD Başkanı Donald Trump, Orta Amerikalı göçmenler ve Meksika için yeni tehditler savurdu. Trump, suçlu ve kötü olduğunu söylediği göçmenlerin sınırı geçmeleri durumunda Meksika sınırının tamamen kapatılabileceğini söyledi.

Trump, “Eğer kontrolü kaybettiğimizi hisseder ya da insanlar zarar görmeye başlarsa, durumu kontrol altına alana kadar sınırı kapatabiliriz. Tüm sınırı kastediyorum” dedi.

“Gerekli bütçe ayarlanamazsa hükümet faaliyetleri askıya alınabilir”

Trump ayrıca, Orta Amerika ülkelerinden gelen göçmenlerin Meksika sınırı üzerinden ülkeye girmesini önlemek için, iki ülke arasında inşa etmeyi planladığı duvar için gerekli bütçenin ayarlanmaması halinde de hükümet faaliyetlerinin askıya alınabileceğini söyledi.

Trump, “Bir kapatma söz konusu olabilir mi? Duvarı da içeren sınır güvenliği  ile kesinlikle olabilir” ifadelerini kullandı.

“Eğer öldürücü güç kullanmak zorunda kalırlarsa, kullanacaklar”

Gerekli durumlarda sınırdaki ABD askerlerinin öldürücü güç kullanmasına izin verileceği konusunda da konuşan Trump, “Eğer öldürücü güç kullanmak zorunda kalırlarsa, kullanacaklar. Umarım kullanmak zorunda kalmazlar.” dedi.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ise yaptığı açıklamada, ABD İç Güvenlik Bakanlığından henüz bu yönde bir bildirim almadıklarını belirterek, bakanlıktan böyle bir talebin gelmesi halinde ‘öldürücü güç’ kullanma yetkisinin ABD askerlerine verilebileceğini duyurmuştu.

Trump’ın göçmenlere yönelik tehditleri

Guatemala, Honduras ve El Salvador’a dış yardımları kesme ya da büyük ölçüde azaltmaya başlayacakları tehdidi işe yaramayan Trump, Meksika’nın yasa dışı göçü durdurmaması durumunda, ülkesinin ordusunu sınıra yığacağını, güney sınırını kapatacağını ve ödemeleri keseceğini söylemişti.

ABD Başkanı, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Meksika’dan en sert şekilde bu hücumu durdurmasını istemek zorundayım. Eğer durduramazlarsa ABD ordusuna çağrı yapacağım ve güney sınırımızı kapatacağım” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here