İspanya’dan AB Brexit Zirvesine Veto Tehdidi

0
447

İspanya Başbakanı Pedro Sánchez, ülkesi ile İngiltere arasında uzun yıllardır çözülemeyen Cebelitarık meselesi halledilmeden Brüksel’de pazar günü Brexit gündemiyle düzenlenecek AB liderler zirvesini veto edebileceklerini söyledi. 

Resmi ziyaret için Küba’da bulunan Sanchez, Havana’da düzenlediği basın toplantısında, “Cebelitarık meselesinde anlaşma sağlanamazsa, AB Konseyi zirvesi de büyük bir olasılıkla gerçekleşmeyecek, bu gayet açık.” dedi. 

İspanyol Başbakan, Cebelitarık’ın statüsüne ilişkin açıklamasında ayrıca, “İngiltere Başbakanı Theresa May ile yaptığım konuşmadan sonra bizim pozisyonumuz halen onlarınkinden uzak. Hükümetim her zaman İspanyolların çıkarlarını savunacak. Eğer değişiklik olmazsa, Brexit’i veto edeceğiz.” diye konuştu.

Cebelitarık’ın İspanya için “milli bir mesele” olduğunu vurgulayan Sanchez, “Cebelitarık için talep ettiğimiz garantilere henüz sahip değiliz. Bir anlaşma olduğunu düşünmüyoruz. Mevcut durumda olduğu haliyle veto kararımız sürüyor.” dedi. 

Brexit anlaşması taslağındaki mevcut ifadelerin yeterli olmadığını savunan İspanya hükümeti, Cebelitarık’ın statüsü ile ilgili durumun hukuki açıdan netleştirilmesini istiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here