Ayhan Bilgen’in ”Görevi Bırakıyorum” Talebi Kabul Edilmedi

0
292
Ayhan Bilgen’in HDP Grup Başkanvekilliği ve MYK üyeliği görevlerinden ayrılma talebi reddedildi.

Roboski Katliamı davasının AİHM’de reddedilmesi ve davaya gereken özen gösterilmediği gerekçesiyle Grup Başkanvekilliği ve MYK üyeliğinden istifa talebini parti yönetimine ileten HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen’in talebi kabul edilmedi. Bilgen’in görevlerini sürdüreceği öğrenildi.

Ayhan Bilgen, 18 Kasım akşamı Twitter hebasından bir mesaj paylaşarak, “Eğer bir konuya ‘dava’ diye sahip çıkmak gerekiyorsa ‘Roboski davası’ bunu fazlasıyla hak eder. Üzerimize düşen sorumluluğu hakkıyla yerine getiremediğim için ailelere verdiğim sözün gereği olarak kişisel özeleştirimi veriyor, özür diliyor ve bırakıyorum” demişti.

Bilgen, daha sonra bu tweetini silerek, “Roboski konusunda daha duyarlı başka bir adres olmadığına göre bir yere gitmiyorum, mücadeleyi bırakmıyorum. Sadece siyasette sorumlulardan hesap soramadığımızda halka hesap vermemiz gerektiğini biliyorum. Nokta!” açıklaması yapmıştı.

Bilgen, bu açıklamasının ardından HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile görüşerek, Grup Başkanvekilliği ve MYK üyeliğinden istifa talebini iletmişti.

‘İSTİFA TALEBİ KABUL EDİLMEDİ’

Artı Gerçek’ten Derya Okatan’ın haberine göre, gazeteye bilgi veren HDP’li bir kaynak, parti yönetiminin Bilgen’in talebini değerlendirdiğini ve kabul etmediğini söyledi. Zira, Bilgen dün TBMM Genel Kurulunda HDP Grup Başkanvekili sıfatıyla konuşma yaptı.

Bilgen’in durumunun 27 Kasım Salı günü toplanacak MYK’da da gündeme geleceği ve sonucun MYK toplantısının ardından açıklanacağı belirtiliyor.

BİLGEN, ‘FİKİR AYRILIĞI YOK, KİŞİSEL BİR İRADE BEYANI’ DEMİŞTİ

Ayhan Bilgen, istifa talebini iletmesinin ardından Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada, “Roboski konusunda partide bir fikir ayrılığımız yok, herkes net, önemi konusunda hepimiz aynı fikirdeyiz. Ama ben bu sürece yeterince, etkin, sonuç alıcı bir müdahalede bulunamadığımız için kişisel bir irade beyanında bulunuyorum. Kimseyi suçlamıyorum. Parti ile bir yol ayrımı değil benim açımdan. Bu konuda daha yoğun çalışmaya, daha etkin çalışmaya elbette ki varım ama bunun bir hesabının verilmesi gerektiğini düşünüyorum. O hesabı ben kişisel olarak halka vermek zorunda hissediyorum kendimi” demişti.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here