Alman Meclisi Yeni Göç Yasası Üzerinde Mutabakat Sağladı

0
743

Almanya Meclisi Göç Yasası Üzerinde Mutabakata Vardı

Alman Federal Meclisi uzun zamandır görüştüğü ve tartışmalara sebep olan yeni göç yasası üzerinde nihayet görüş birliğine varıldı. Yeni Göç Yasası AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarının da Almanya’ya gelmelerini, yaşama ve iş bulmalarını kolaylaştırıyor. İçişleri Bakanı Seehofer, meclis oturumunda Göç Yasasıyla ilgili mutabakata vardıklarını duyurdu. Ardından Çalışma Bakanı Heil, yasanın ana hatlarını açıkladı. Mutabakata varılan yeni yasaya göre meslek eğitimli kişilere iş bulmaları durumunda oturum izni verilecek. 

Maddi durumları iyi olup geçimini sağlayacak durumda olanlar gelip 6 ay içinde iş bulurlarsa oturum izni alıp kalabilecekler. 

Akademisyenler mezun oldukları alanlarda iş buldukları takdirde gelebilecekler. Daha önceden AB vatandaşlarına sağlanan öncelik kaldırılacak. 

Meslek eğitimi yapmak isteyen öğrenciler Almanca bilmeleri ve konuşmaları durumunda gelip mesleki eğitim yapabilecekler. 

Duldung statüsüne (geçici oturum) sahip mültecilere 2 yıl çalışma izni verilecek. Buna göre geçici oturuma sahip kişilerin iyi entegre olabilmesi, Almanca’yı iyi bilmesi, en az 1,5 yıl (haftalık 35 saat) bir işte çalışması yeterli olacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here