Sıdkı Zilan İle ”Kürt Dili Platformu” Üzerine Konuştuk; ”Dilimiz Kaybolursa Bizde Kayboluruz”

0
642

9 Partinin bir araya gelerek oluşturduğu ”Kürt Dili Platformu”nun amacını ve projelerini Sıdkı Zilan Yenihamle’ye anlattı.

Sıdkı Zilan Kimdir?

2 Mart 1967 yılında Diyarbakır’da doğdu. Zilan Ailesi Hani İlçesi Anıl, Kuyular ile Dicle’ye bağlı bir köyde yaşıyor.

İlkokulu Kuyular köyünde okudu. 1977 yılında Diyarbakır İmam Hatip Lisesi Ortaokuluna kayıt yaptı. 1985 yılında Diyarbakır İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Diyarbakır’ın Kulp ve Hani ilçelerine bağlı köylerde, 1988-1996 yılları arasında imamlık yaptı. 1992 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Diyarbakır Barosuna bağlı olarak avukatlık yaptı.

Refah Partisi ile üyelik düzeyinde ilişkilendi. Fazilet Partisi ile Saadet Partisinin Diyarbakır İl Teşkilatında çalıştı. 1999 yılında Fazilet Partisi Diyarbakır Merkez Sur İlçesi Belediye Başkan adayı, 2003 yılında Saadet Partisi Diyarbakır milletvekili adayı oldu.

2005 yılında Kürt Ulusal Birlik Hareketinin (TEVKURD) kurucuları arasında yer aldı. Bir dönem TEVKURD sözcülüğü yaptı.

2011 yılında Diyarbakır’da düzenlenen Türkiye’de Kürdistan Konferansı’na TEVKURD adına delege olarak katıldı.

2012 yılı Haziran ayında Diyarbakır’da kuruluşunu ilan eden Kürdistan İslami İnisiyatifi (Azadi İnisiyatifi)’nin kurucuları arasında yer aldı.

2013 yılında Diyarbakır’da toplanan “Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı”na Kürdistan İslami İnisiyatifi (AZADÎ) adına delege olarak katıldı. Halen Azadî Hareketi Genel Sekreteridir.

Zazaca (Zazakî) dergi, gazete (Newepel) ve internet sitesi (zazaki.net) çalışmalarına destek verdi. Siyaset, Kürd Sorunu ve İslami Hareketlere dair çok sayıda yazısı değişik gazete ve internet sitesinde yayınlandı.

Şimdi de 9 partinin oluşturduğu ”Kürt Dili Platformu” içerisinde bulunmaktadır.

Kürtçe, Arapça, Kurmanici ve Zazaca bilen Sıdkı Zilan evli ve 8 çocuk babasıdır.

Sıdkı Bey, öncelikle Kürtçenin hak ettiği yeri bulup, her alanda özgürce kullanılabilmesini dileyerek başlamak istiyorum sorularıma.

***

“Kürt Dili Platformu” kurmak fikri nasıl ortaya çıktı? Platformun bileşenlerini kimler oluşturuyor?

Bu kadim bir fikirdir ki Ahmed-i Xani’ye dayanır ve onun yolundan gidenlerce bugüne kadar taşınmış, işlenmiş, yazılmış, söylenmiştir. Her milletin bir rengi/bayrağı, bir Sesi/Dili vardır. Lokal anlamda Kürdistan’ın Kuzeyi ve Türkiye’de Kürt diline hizmet için Osmanlı zamanında medya ile dernekleşme, kurumlaşma, yayıncılık alanında başlayan bir duyarlılık vardır. Bizim çabamız da bundan bağımsız değildir. Tüm duyarlı Kürtler, Kuzey ve TR metropollerindeki asimilasyonu görüyor ve üzüntü duyuyor. Dilimiz kaybolursa biz de kayboluruz endişesi hepimizde var; bu nedenle yeni bir hamle başlatma arayışı “Platforma Zimanê Kurdî” ile sonuçlandı.

Kürdistan Komünist Partisi Genel Başkanı sayın Sinan Çiftyürek’in çabası bu olayda belirleyici oldu diyebilirim. Herkes hazırdı, tetikleme işi birilerine nasip oldu. Kimse bu işe yok diyemedi, demesi de mümkün değil, kendini inkar olur.

Bileşenler; Kürdistan İslami Hareketi AZADİ, Kürdistan Özgürlük Partisi PAK, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi KDP-T, Kürt Demokratlar Platformu PDK, İnsan ve Özgürlük Partisi PÎA, Halkların Demokrasi Partisi HDP, Demokratik Bölgeler Partisi DBP, Kürdistan Sosyalist Partisi PSK ve Kürdistan Komünist Partisi KKP’den oluşuyor.

 

Platformunuzun Amacı Nedir?

Amacımız duyarlılık, farkındalık oluşturup, süreci kurumlaşma ile tamamlamak, bu amaçla muhataplara yönelik lobi ve diplomasi, halkımıza karşı ise hizmet ve öncülüktür.

2 gün süren Kürt Dili çalıştayından olumlu sonuçlar alabildiniz mi? Mesela Kürtçe dili üzerinde yasakların yoğun yaşandığı böylesi bir süreçte, dilin gelişmesi ve Kürt dil birliğinin sağlanması ile ilgili bir proje belirleyebildiniz mi?

Dil çalışması bazılarımız için ana uğraş, bazılarımız ise buna destek oluyoruz. Biz bir bileşen olarak ve şahsen zaten bunu yapıyoruz. Elimizdeki medya imkanları, internet siteleri, gazete, dergi, yayınevleri, derneklerle yıllardır bu çabayı gösteriyoruz. Bu zorlu süreçte kitap ve dergi yayınlarımız devam ediyor.

Bahsi geçen faaliyetlerimiz Kürtçedir (Zazaki ve Kurmanci). Amacımız ortak bir kurum oluşturmaktır. Mesela; Kürt Dili Wakfı (Weqfa Zimanê Kurdî) kurabilirsek, amacımıza hizmet edebilir.

Kürtler ve kürtçe sadece Türkiye ile sınırlı değil. İran, Irak ve Suriye’de de varlar. Kürtçe konuşuyorlar ama alfabeler farklı, bu şekilde kürtlerin “ulusal dil birliğini” nasıl sağlayacaksınız?

İki alfabeyi de öğrenmek, öğretmek zenginliktir ve gereklidir. Biz o konuda şanslıyız, çünkü medrese ve aileden gelen bir geleneğe sahibiz. Bin yıllık bir tarihi yok saymak yanlıştır. Onun için Kürtçeye uyarlanmış Latin Alfabesi ile Kürtçeye uyarlanmış Arap alfabesini de bilmek durumundayız. Biri eğitim dili için, diğeri de ders olarak öğretilir.

4 Aralık 2013 yılında Erdoğan (o dönemde henüz Başbakan). Mesut Barzani ile görüşmüş ve burada bulunan Kürt sanatçı Şivan Perwer, Kürtçenin resmi dil olmasını talep etmişti. Bunun üzerine Erdoğan “Kürtçenin resmi dil olmasına vakit var” ifadesini kullanmıştı.

Aradan 5 yıl geçti ve “Kürtçe Resmi Dil olsun” mücadelesi devam ediyor. Bu platformun, Erdoğan’ın başında bulunduğu Akp hükümetini ikna edeceğini düşünüyor musunuz?

Bizim muhatabımız şahıslar değil, devlettir. Devlet adil olursa olur, olmazsa mücadele devam eder.

 “Dilini kaybeden ruhunu da kaybeder” Bu açıdan da her dile yaşama hakkı verilmedir. Bu anlayışın karşısında duranlara ne söylemek istersiniz?

Dile karşı durmak cahilliktir; çoğulculuk, organik besin gibidir; tek dil fakirliktir.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim…

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here