İnsan Olmanın Erdemine Erebilmek

0
397

Biz sadece kendi sorunlarımızı dile getirerek çözüm arıyoruz. Peki ya ötekiler? Yemende derisi kemiğine yapışan çocuklar yüreğinizi burkmuyor mu? Myanmarlıların yüzündeki dehşet bizi ilgilendirmez mi? Çinde, Suriye de, Irakta, Filistin de yapılanlar ve daha niceleri … 

Zulme ve zalime tavır heryerde aynı dozda olmalı. İnsan olmanın erdemi bunu gerektirir. İnsan hakları bunu gerektirir. Leonardo Da Vinci asırlar önce demişki “hayvanları öldürmek gün gelecek insan öldürmek kadar büyük suç sayılacak” Zaten bizim İslamın anlayışı da bu değil mi? Karıncayı bile incitmeme felsefesi de bu değil mi? Ama bu demek değil ki ona dokunmayalım ama kenarda izleyelim. Hayır müslüman nerede bir haksızlık görürse eliyle olmazsa diliyle o da olmazsa kalben onu tasvip etmeyerek engellemeye çalışacak. Efendimizin bize imanın kırmızı çizgisi olarak çizdiği sınır bu. 

Newyork Times muhabiri Amerikadan kalkıp gidip Yemen’de bir ailenin yaşadığı dramı dünyaya duyuruyor. Bu acı tabloyu dünya gündemine taşıyor belki bu haleler kelebek etkisi yaparak sadece aileyi değil ülkenin kaderini değiştirecektir. Bu aklımda eski bir anıyı canlandırdı. Yine sanırım Times muhabiri Bangladeşte bir kanalizasyon borusunu kendisine ev yaparak orada yaşayan bir aile ile tanışıyor. Aile ile röportaj yapıp fotoğraflarını çekiyor. Sonra bunlarla Amerikaya dönünce bir fotoğraf sergisi açıp yardım gecesi düzenliyor. Elde edilen gelirle aileye güzel bir ev satın alıp onlara sürpriz yapıyor. Özetle Allahın bize nerede ne kapılar açacağını bilemeyiz bize düşen sadece salih niyetli adım atmaktır. Tıpkı dün ABD temsilciler meclisine seçilen kadın müslüman Ilhan Omar gibi. 4 yıl mülteci kamplarında yaşamış ve dedesi asla mücadeleden vazgeçmemesini öğütlemiş.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet önemli bir konuya dikkat çekiyor. “Irak’ta IŞİDin işlediği cinayetlerin bilançosu korkunç.” Gerçekten Mezopotamyada yıllardır işlenen suçların haddi hesabı yok. Kan durmuyor öfke bitmiyor cehalet terk etmiyor acılar dinmiyor. 

BM yine geçen gün yayınladığı yeni bir raporla daha Türkiye’de yaşanan hak ihlallerini raporlaştırdı. Bu sadece 1 kişinin başvurusu araştırılıp yayınlandı. Peki ya gerideki 120 bin insan? Bu konunun üzerine gidilmelidir. Benzer raporlar çıkarılması için herkes mağduriyetini dile getirip başvuru yapmalı tüm uluslararası mecralarda hak aranabilir. Bu raporları Türkiye’deki kardeşlerimiz mahkemelerine gönderip tahliyesini isteyebilir. Bu bile birçok mağdurun tahliye olması demektir. Geçen yıl AİHM 10 bin arkadaşımızın başvurusunu geri çevirdi. Bunun üzerine bile gitmedik. Hem Türkiye yargıçları randevu talep edecek ve Türkiye de hukuk yok diyip reddedecekler hemde mağdur olmuş onbinlerin müracaatını reddedecekler.  Bu ne yaman çelişkidir. Biz bunu değerlendirip parlementerler aracılığıyla bir baskı oluşturabilirdik. Ama lobi çalışmamız bile yok. Bir gazeteci arkadaşımız Almanyada lobi faaliyetleri yürüten STK ları araştırmış ama maalesef biz yokuz. Bu yüzden de yapılan hiçbir faaliyetimizin etki derecesi yüksek değil. Minik etkilerle yürütülen çalışmalar mahalle takımlarının maçı gibi. Ama diyorum ki artık Dünya Kupasına katılmamız lazım yoksa kendi aramızda top çevirir dururuz. Beni takip eden kim, benim arkadaş onu takip eden, bizim arkadaş ne güzel yabancı yok aramızda kaç yıldır kendi aramızda twit çevirip moral buluyoruz. En çok takipçisi olanları toplayalım ne etti 1 milyon hadi 2 milyon olsun.

Newyork Times 42 milyon 

CNN 40 milyon 

Reuters 20 milyon 

Time 15 milyon 

Washington Post 13 milyon 

BBC News 9 milyon 

Guardian 7 milyon 

İşte dünya ligi buyrun maça. 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here