Moody’s: Türkiye Ekonomisi Her Çeyrekte Daralacak

0
253

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisinin resesyona girdiğini açıkladı. Enflasyonun yükseleceğini ve tüketimin artacağını belirten kuruluş, “Türkiye ekonomisi her çeyrekte daralacak” ifadelerini kullandı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, Türkiye ekonomisinin büyük bir ihtimalle resesyona girdiğini açıkladı. Kurum, Türkiye’nin 2019 ortasına kadar her çeyrekte daralmasını bekliyor.

‘AĞIR BİR DARALMA OLACAK’

Moody’s bugün yayınladığı ” Global Makro Görünüm: 2019-20″ raporunda Türkiye’ye yönelik değerlendirmelere yer verdi. Türk ekonomisinin kur krizinin ardından 3. çeyrekte hızlı şekilde yavaşlamaya başladığını belirten Moody’s, “Çift haneli enflasyon, borçlanma maliyetlerinde yüksek artış ve yavaşlayan banka kredileri büyük olasılıkla hane halkı satın alma gücü, özel sektör tüketimi ve yatırımlar üzerinde baskı yaratıyor, yurt içi özel sektör talebinde ağır bir daralmaya neden oluyor” ifadeleri yer aldı.

‘TÜRK EKONOMİSİ HER ÇEYREKTE DARALACAK’

Açıklanan son vergi indirimlerinin tüketimde geçici bir artış sağlayacağını ifade eden Moody’s, çok yüksek olan faiz oranlarının otomobil, beyaz eşya gibi pahalı ürünler için borçlanmayı engelleyeceğini, yavaşlatacağını vurguladı.

“Türk ekonomisinin 2019 ortasına kadar her çeyrekte daralmasını bekliyoruz” ifadelerini kullanan Moody’s, Türkiye ekonomisinin 2018 yılında sadece yüzde 1,5 büyüyeceğini ve 2019’da yüzde 2,0 daralacağını tahmin ettiklerini belirtirken, 2020 yılında yüzde 3 toparlanma beklediklerini aktardı.

‘YÜKSEK ENFLASYON’ VURGUSU

Moody’s ısrarcı şekilde yüksek enflasyon ve kredilerde beklenen yavaşlamanın büyümeyi engelleyeceğini, yavaşlatacağını da belirtti.

Kuruluş ayrıca, yılbaşında yüzde 10 civarında olan ve Ekim ayında yüzde 23,5’e yükselen enflasyonun önümüzdeki birkaç ay yukarı gitmeye devam edeceğini kaydetti.

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here