Barış Yarkadaş, Medyada Yaşanan Hak İhlalleri Raporunu Açıkladı

0
332

CHP’nin eski Milletvekili Barış Yarkadaş, Medyada Yaşanan Hak İhlalleri Raporu’nun ekim ayı verilerini açıkladı. Yarkadaş, “Gerçeğin duyulması ve duyurulmasına tahammül edemeyen bir iktidar var” dedi.

Raporunda ekim ayında yaşanan hak ihlallerine yer verdiğini belirten Yarkadaş, “Ekonomideki çöküş, muhalif medyayı da derinden sarstı. Artan maliyetler yüzünden birçok yayınevi kapandı. Gazeteler ise sayfa sayısını azaltmak zorunda kaldı” dedi.

Karşı gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni – CHP PM Üyesi Eren Erdem’in 125 gündür Silivri Cezaevi’nde bir odada tek başına tutulduğunu da belirten Yarkadaş, “Bu tecrit umarım üç gün sürecek olan yargılama sonucunda biter” temennisinde bulundu. Yarkadaş, demokrat kamuoyunu duruşmaları izlemek üzere Silivri’ye davet etti.

Ekim ayında toplam 28 gazeteci savcı-hakim sorgusuna girmiş olacak

2018 yılının Ekim ayının gazetecilere yönelik baskının arttığı bir dönem olarak tarihe geçeceğini vurgulayan Yarkadaş, elindeki verilerin bunun kanıtı olduğunu belirtti. Yarkadaş rapordaki verilerin şunlar olduğunu dile getirdi:

“Ekim ayında toplam 28 gazeteci savcı-hakim sorgusuna girmiş olacak. 16 gazeteci ve 4 basın emekçisi gözaltına alındı. 2 gazeteci tutuklandı. 2 gazeteciye dava açıldı. 7 gazeteci 16 yıl hapis cezası aldı. 27 gazetecinin hapis cezası onandı. 2 gazeteci tehdit edildi. 2 haber engellendi. 2 kitap yasaklandı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here