Yeni Havalimanının Adı Açıklandı: İstanbul

1
451
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni havalimanının isminin ‘İstanbul Havalimanı’ olduğunu söyledi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

” Değerli misafirler, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Sizlerle burada 2 büyük mutluluğu bugün burada yaşıyoruz. Dünyanın en büyük havalimanını bugün burada açıyoruz. Tüm dünyaya, bölgemize, milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Cumhuriyetimizin 95’inci kuruluş yıl dönümünün gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 95’inci yılı kutlu olsun”

YENİ HAVALİMANININ İSMİ: İSTANBUL

Yeşilköy’deki Atataürk Havalimanı ticari seferlere kapanacak olmakla birlikte havalimanı vasfını koruyacaktır. Gerek havacılık fuarları, başka bir takım faaliyetler içn Atatürk Havalimanı aynı isimle hizmet vermeyi sürdürücektir.

Atatürk Havalimanı millet bahçesi olarak hizmet verecektir.

Kapalı alanları da İstanbulumuzun en büyük fuar alanı olarak kalacak.

Orası Atatürk Havalimanı burası da İstanbul Havalimanı olarak isimlendirilecektir.

“YOLCU KAPASİTESİ 200 MİLYONA KADAR ÇIKABİLİR”

“Pek çok çevrenin bu projenin sonunun gelip gelmeyeceğini merak ettiğini biliyoruz. Buraları iyi bilirim. Buraların kömür sahası olduğu zamanları iyi bilirim. Burayı havalimanı olarak yapalım ama yetmez dedik. Kuzey Otoyolu ile ilgili olarak, devasa çukurları çevre düzenlemesi suretiyle güzel göller haline getireceğiz. Oralardan geçerken yeşili, gölleri görerek geçmek insanlara keyif verecektir. 2011’de yer belirlenip, inşaat başladığında bile tereddütler devam ediyordu. TV’de kendini beğenen birisi orası çöker diyor. Yumuşak arazi diyor. Bu teknolojinin olduğu yerde yumuşak arazi mi olur? Buraya çakılan kazıklardan haberin var mı? Finansından, inşaatına dünyada eşine az rastlanır bu eseri sizlerle birlikte açıyoruz. İlk etapı yılda 90 milyon yolcu kapasitesindedir. Bu kapasite tüm etaplar bitince 150 milyon hatta 200 milyona kadar çıkarılabilir.”

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here