Güvenlik Soruşturmasına Yönelik İzinler de Saraya Bağlandı

0
364

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araması Yönetmeliğinde Değişiklik yapan yönetmelik  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.

Odatv’nin haberine göre; yönetmelikte, Türk Silahlı Kuvvetlerinde, emniyet ve istihbarat teşkilatlarında, ceza infaz kurumları ve tutuk evlerinde çalışacak personel için yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması esasları artık ilk defa veya yeniden kamu hizmeti ve görevlerine atanacakları da kapsayacağı ifade edildi.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yönergesi 1 ay içinde hazırlanarak soruşturma yapacak kuruma ve Saraya gönderilecek. Gizlilik dereceli birimlerde çalışacak personel, (Üst kademe yöneticiler, bakan yardımcıları, kurum ve kuruluş başkanları, genel müdürler, müstakil birim amirleri ve yardımcıları, valiler, büyükelçiler ve bu birim ve kısımların çalışanları) hakkında yapılacak soruşturma ve araştırmaya ilişkin talepler öncelikle Cumhurbaşkanına iletilecek, güvenlik soruşturmaları Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here