Bir Garip Suikast: Cemal Kaşıkçı

0
600

Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki başkonsolosluğuna girdikten sonra kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı’yla ilgili ‘cinayet kayıtlarının ortaya çıkması konuyu dünya gündemine oturttu. CNN ve diğer ABD kanalları sürekli Suudi gazeteciyi konuşuyor. Bir Türk yetkilinin ‘Kaşıkçı’nın vücudu doğrandı’ sözünü sürekli tartışıyorlar. Batı kaynaklarına konuşan bu Türk yetkili üst düzey ve güvenilir olmalı ki Washington Post, Newyork Times, CNN bu iddiaya büyük yer veriyor.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik, Türkiye’nin ‘Cemal Kaşıkçı vakası’nı fazla deşelemeyip Suudi Arabistan Kralı Selman’a yardımcı olduğunu söyledi.

AP: Kaşıkçı’nın öldürüldüğüne dair kesin deliller var

New York Times: Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasıyla ilgili olarak 15 şüphelinin kimliği tespit edildi, bunlardan en az beşinin Suudi yönetimi ile ilişkisi var

The Indepent Suudi yetkililerle konuştu: Riyad’da Prens Selman’a öfke büyük, herkes korkudan susuyor!

Suudi konsolos dün alelacele Türkiye’den ayrıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “Başkonsolosun aracında ve rezidansında arama yapılacak” dedi.  Bu arda Konsolosluktaki cinayetin ses kayıtlarına ulaşıldı: “Bu işi dışarıda yapın…Yaşamak istiyorsan sus!” Ses kayıtlarında konsolos olduğu tahmin edilen kişi “başımı belaya sokacaksınız” diyor ancak diğer kişilerce tehdit ediliyor. 

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komsiyonu’nun bugünkü toplantısında komisyon başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cemal Kaşıkçı da dahil olmak üzere bugüne kadar gerçekleşen tüm zorla kaybedilme vakalarının araştırılması için önerge verdi.

Toplantıda CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da komisyonun başkonsolosluğa giderek yerinde inceleme yapabileceğini, böylelikle henüz Türkiye’den ayrılmamış olan görevlilerle görüşebileceklerini bildirdi. CHP’lilerin bu yöndeki talepleri AKP’li üyeler tarafından reddedildi.

Suudi Arabistan’da Düzenlenen Konferansın Katılımcıları ve Sponsorları Katılmaktan Vazgeçti

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğüne dair şüphelerin güçlenmesi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın himayesinde Riyad’ta düzenlenmesi planlanan “Geleceğe Yatırım Girişimi” (FII) konferansından katılımcıların çekilmelerine neden oldu.

HSBC, Standard Chartered, Credit Suisse, Google yöneticilerinin 23-25 Ekim tarihlerinde Suudi Arabistan’da düzenlenecek konferansa katılmayacaklarını açıkladılar.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın himayesinde gerçekleştirilmesi planlanan konferanstan bu hafta çekilen diğer isimler arasında ABD’nin en büyük finansal kuruluşlarından Chase’in CEO’su Jamie Dimon, Blackrock’un CEO’su Larry Fink ve Blackstone’un CEO’su Stephen Schwarzman da yer aldı.

Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim, Uber’in CEO’su Dara Khosrowshahi, Ford’un Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford, AOL’in kurucusu Steve Case, Viacom’un CEO’su Bob Bakish ve Google’ın eski yöneticilerinden Kai-Fu Lee konferansa katılmayacağını açıklayan diğer isimler. Basın kuruluşları da sponsorluk anlaşmasını iptal etti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here