Soyuz Roketinin Uzaya Fırlatılışı Sırasında Arıza Meydana Geldi

0
234
Uzay araştırmalarını sürdürecek ekibin Soyuz roketi ile uzaya fırlatılışı esnasında arıza meydana geldi.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) Rus kozmonot Aleksey Ovçinin ve NASA’dan astronot Nick Hague’u taşıyacak Soyuz MS-10 roketinin fırlatılışı esnasında bir arızanın meydana geldiği belirtildi.

Sputnik’e konuşan bir kaynağın açıklamasına göre, Rus kozmonot Aleksey Ovçinin ve NASA astronotu Nick Hague’u UUİ’ye taşıyacak Soyuz roketi Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden 11:40’ta fırlatıldıktan sonra bir arıza meydana geldi.

‘Ekip, acil iniş yaptı’

Kaynak, arızanın taşıyıcı bölümünde meydana geldiğini ve ekibin üsse acil iniş yapacağını söyledi. NASA’nın Twitter hesabından da Rus partnerlerden olayla ilgili bilgi almaya çalışıldığı aktarıldı. Kurtarma ekipleri, uzay aracının fırlatılışından sonra paraşütle iniş yaptığını bildirdi.

‘Mürettebat hayatta, kurtarma ekipleri bölgeye gidiyor’

Başka bir kaynak uzay aracı ile bağlantı kurulduğunu, mürettebatın hayatta olduğunu ifade etti. Arama kurtarma ekipleri aracın iniş yaptığı alana gitti. NASA da kurtarma ekiplerinin helikopterle olay yerine gitmek üzere yola çıktığını bildirdi. Kaynak “Kozmonot ve astronotu taşıyan araç Kazakistan’da bir araziye iniş yaptı. Mürettebat uzay üssü yer hizmetleri ile bağlantı kurdu” dedi.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here