S&P Uyardı: Türkiye Ekonomisi 2018’in İkinci Yarısında Resesyona Girebilir!

1
465
S&P, Türkiye ve Arjantin’in ekonomik performanslarında kısa vadede kötüleşme bekliyor. Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye ekonomisinin 2018’in ikinci yarısında resesyona girebileceğini bildirdi.

S&P Global, yıl başından bu yana Türk Lirasının yüzde 40’a yakın, Arjantin Pesosunun da neredeyse yüzde 50 değer kaybettiğini belirtti.

Lira ve pesoda değer kayıplarının merkez bankalarının faiz artırımlarına rağmen gerçekleştiğine işaret eden S&P, “Faiz artırımları aynı zamanda, özel sektörün hali hazırda zorlu olan finansal şartlarının daha da zorlaşmasına sebep oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Arjantin ve Türkiye ekonomilerinin önümüzdeki aylarda resesyona gireceğini savunan S&P, “Her iki ülkenin kısa vadeli ekonomik performanslarının keskin şekilde kötüleşeceğini öngörüyoruz. Türkiye ekonomisinin 2017’de yüzde 7,4 büyümenin ardından 2018’in ikinci yarısında resesyona girmesini ve 2019’da yüzde 0.5 daralmasını bekliyoruz. Arjantin ekonomisi gelecek yıl durgunluğa girmeden önce bu yıl yüzde 2 daralacak” ifadelerini kullandı.

S&P Global Rating analisti Maxim Rybnikov yaptığı değerlendirmede, “Arjantin ve Türkiye’nin görünümlerinin istikrar kazanması, büyük ölçüde iki hükümetin de güvenilik politika yanıtları verme kabiliyetlerine bağlı” dedi.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here