Albayrak, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programını Açıkladı: Kur Farkının Fiyatlarda Yarattığı Etkiyi Azaltacağız

1
433
Bakan Berat Albayrak, ‘Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nı açıkladı. Albayrak: Kur farkının fiyatlarda yarattığı etkiyi azaltacağız.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak İstanbul Kongre Merkezinde “Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı”nı açıkladı.

Eylül ayı enflasyonunun TÜİK tarafından bile 6.3 olarak tespit edildiği, Yeni Ekonomik Program’da 2018 enflasyon hedefi yüzde 7’den yüzde 20.8’e çıkarıldığı bir dönemde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Kurdaki oynaklık yavaş yavaş geride kalıyor. Kur farkının fiyatlarda yarattığı etkiyi azaltacağız” diyebildi.

Albayrak, “Kurdaki oynaklık yavaş yavaş geride kalıyor. Kur farkının fiyatlarda yarattığı etkiyi azaltacağız. Eylül ayı enflasyon rakamları piyasa beklentilerinin de üzerinde gerçekleşti. Kurda volatilitenin azalmasıyla fiyatlarda rasyonelleşme ve normalleşmenin sağlanacağı bir döneme giriyoruz” ifadelerini kullandı. Albayrak, son bir ay içersinde iki kez zam yapılan elektrik ve doğalgaz fiyatlarını görmezden gelerek kalan son iki ay için zam yapılmayacağını söyledi.

Albayrak’ın konuşmasından satır başları şöyle:

■ “Kurdaki oynaklık yavaş yavaş geride kalıyor. Kur farkının fiyatlarda yarattığı etkiyi azaltacağız. Eylül ayı enflasyon rakamları piyasa beklentilerinin de üzerinde gerçekleşti.”

■ “Çeşitli firmalarla, asgari yüzde 10 indirim yapmaları ve bu indirimi yılsonuna kadar sürdürmeleri konusunda mutabakata vardık”

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here