Erdoğan, TRT World Forumunda Konuşuyor: Avrupa Birliğinin Sonunun Geldiğini Görüyorum

1
367
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT World Forum’un son oturumunda konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT World Forum’un son oturumunda konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle,

5 tane ülkenin arasında dünyada adalet tesis edilemez

Afganistan, Arakan, Yemen, Kıbrıs ortada, BM maalesef herhangi bir şey yapamıyor. BM, adalet arayışına hala cevap oluşturamamıştır.

BM’de İsrail aleyhinde alınmış kararlar var ama uygulanmıyor. Çünkü İsrail kabul etmiyor. 5 tane daimi üye var. Bir tanesi yok derse karar alınamıyor. ABD, İsrail lehine karar alır mı? Almaz. Bu yüzden uygulanmıyor.

Artık 2. dünya savaşında değiliz. Yeni bir dönüş ve değişime gitmek zorundayız. 5 tane ülkenin arasında dünyada adalet tesis edilemez. Bunun için diyorum ki dünya 5’ten büyük. Hele hele birden kesinlikle böyle. Ne yazık ki uygulamalar böyle değil. BMGK’da dünya temsil ediliyor mu? Hayır. Kıta dağılımına bakınca görüyoruz. Burada Asya’da Afrika’da olması lazım. 7 kıtanın yer aldığı BMGK olmalı. Bunun dünyada siyasiler başaracak. Bu 5 daimi üyenin işine gelmez. Bunu BM Genel Kurulunda konuşmalıyız. Onun dünya 1. Dünya Savaşının dünyası değil, 2. Dünya Savaşının da değil.

Putin, rejimin oraya girmesine engel olacağız

Putin, rejimin oraya girmesine engel olacağız. Radikal grupların da oradan çıkarılmasının teminini istedi. Dedik ki beraber yapalım. Bizim İdlib’de 12, Rusya’nın 10 İran’ın ise 6 tane gözlem noktası var. Oradaki koridorun gözlem altında tutulması İdlib’in kontrolü demek.

Gerek ilk Soçi, gerekse İstanbul ve Tahran zirvesinde güzel işler yaptık. Suriye rejiminin İdlib’i bombalaması bizim için seri adım atmamıza neden oldu. Soçi’de adeta bir final yaptık. Orada 10 maddelik bir mutabakatı imzaladık.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here