Erdoğan’dan Damadına Bir Torpil Daha: İcra Komitesine Berat Albayrak’ı Ekledi

0
348

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç ay önce yayımladığı ‘Savunma Sanayii Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde değişikliğe gitti. Erdoğan, icra komitesine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz 2018 tarihinde yayımladığı “Savunma Sanayii Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”nde değişiklik yaptı.

Savunma Sanayii Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi bugün Resmi Gazete’de yayımlanırken, düzenlemede sadece bir değişiklik göze çarptı.

Önceki düzenlemede yer alan, “Savunma Sanayii İcra Komitesi Cumhurbaşkanının başkanlığında; Cumhurbaşkanının görevlendireceği Cumhurbaşkanı yardımcısı, İçişleri ve Milli Savunma Bakanları, Genelkurmay Başkanı ve Savunma Sanayii Başkanından oluşur. Cumhurbaşkanının katılmadığı toplantılarda Cumhurbaşkanı yardımcısı vekâleten Komiteye başkanlık eder” maddesi değiştirilerek, Hazine ve Maliye Bakanı Verat Albayrak da icra komitesine dahil edildi.

İşte yapılan son değişiklik:

 

GÖREVLERİ NELER?

Berat Albayrak’ın da dahil edildiği Savunma Sanayii İcra Komitesi, birçok önemli yetkiye sahip.

3238 sayılı Kanun çerçevesinde oluşturulan ve sistemin karar mekanizması olan Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin görevleri şöyle:

  • Savunma sanayiinin geliştirilmesi için tespit edilen genel strateji ve ilkeler istikametinde kararlar almak,
  • Türk Silahlı Kuvvetleri için Stratejik Hedef Planına ve Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü için İçişleri Bakanlığı’nın güvenlik önceliklerine göre temini gerekli olan modern silah, araç ve gereçlerin üretimi, yurt içinden gereği halinde yurt dışından tedariki hususunda karar almak,
  • Kamu ve özel sektörün yabancı sermaye ve teknoloji katkısı ile savunmaya yönelik üretim tesisleri kurma imkânlarını araştırmak, yönlendirmek ve tahakkuk planlarını takip etmek, bu gibi tesislerin kuruluşuna gerektiğinde Devletin iştiraki için prensip kararı almak,
  • Sağlanacak modern silah, araç ve gereçlerin araştırılması, geliştirilmesi, prototip imalî, avans verilmesi, uzun vadeli siparişler ve diğer malî ve ekonomik teşviklerin tespiti istikametinde Savunma Sanayii Başkanlığı’na talimat vermek,
  • Savunma sanayii ürünleri ihracatı ve offset ticareti ile karşılıklı ticaret konusunda kararlar almak,
  • Savunma sanayii ile ilgili kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak,
  • Savunma Sanayii Destekleme Fonu’nun kullanım esaslarını tespit etmek.
  • Savunma sanayii alanındaki insan kaynağının geliştirilmesi amacıyla Fondan verilecek eğitim destek miktarlarının belirlenmesi ve personele yapılacak ödemeler hususlarında karar almak.
Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here