Almanya’da ”Erdoğan’ı Protesto” Hazırlığı

0
448
Almanya’daki gazeteci ve insan hakları örgütleri Erdoğan’ı gelecek haftaki Berlin ziyareti sırasında protesto edeceklerini duyurdu.

Alman Gazeteciler Sendikası (DJV) ve Uluslararası Af Örgütü, Berlin’e gelecek olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ziyaretini protesto edeceğini ilan etti. Eylemin, 28 Eylül Perşembe günü ortak şekilde yapılacağı açıklandı.

SENDİKA BAŞKANI: TOKAT GİBİ

DJV Başkanı Frank Überall, Erdoğan’ın Almanya’da askeri törenle karşılanmasının Türkiye’de yargılanan gazeteciler açısından bir “tokat” niteliği taşıdığını söyledi. Überall, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel’in Erdoğan’ı Almanya’da askeri törenle karşılayarak “basın özgürlüğünün ortadan kaldırılmasının Türkiye’nin içişleri olduğu” ve bunun Almanya ile diplomatik ilişkileri bozmayacağının işaretini verdiğini söyledi. DW Türkçe’nin haberine göre Überall, Türkiye’de muhalif gazetecilerin “teröre destek” iddiasıyla acımasızca yargıladığını vurguladı.

AF ÖRGÜTÜ’NDEN AÇIKLAMA

Uluslararası Af Örgütü de yaptığı açıklamada Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in serbest bırakılması ve Meşale Tolu’nun yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması sonrasında da Türkiye’de bağımsız gazetecilerin durumunun iyileşmediğine dikkat çekti. Açıklamada “Hükümete eleştiride bulunmak, ‘şüpheli’ bir yazı işleri için çalışıyor olmak, hassas bir haber kaynağı ile temas kurmak, şifreli bir mesajlaşma servisi kullanmak gazetecilerin terör suçlamasıyla tutuklanması için yeterli olabiliyor” denildi. Açıklamada, Türkiye’de insan hakları savunucularının faaliyetlerinin aşırı derecede kısıtlandığı kaydedildi.

BİRÇOK KURUMDAN EYLEME KATILIM AÇIKLAMASI

Protesto gösterisine çağrı yapan kuruluşlar arasında DJV ile Uluslararası Af Örgütü’nün yanı sıra Birleşik Hizmet İşleri Sendikası’na (Ver.di) bağlı Alman Gazeteciler Birliği (dju), Sınır Tanımayan Gazeteciler, Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi bulunuyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan 27-29 Eylül’de Almanya’ya resmi ziyarette bulunacak. Askeri törenle karşılanacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Merkel ile iki kez görüşmesi planlanıyor. Almanya’nın Köln ve Berlin kentlerinde Erdoğan’a yönelik protesto gösterileri düzenlenmesi bekleniyor. Erdoğan’ın Köln’de AKP’lilere bir konuşma yapmasının da gündemde olduğu basına yansımıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here