Venezuelalı’lar, Maduro’nun Yönetiminden Kaçıyor: Son 4 Yılda Nüfusun %13’ü, 4 Milyon Kişi Ülkeyi Terk Etti

0
324

Nicolás Maduro liderliğindeki Venezuela çok ciddi ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Enflasyon yüzde 2616 civarında. Resmi verilere göre 2014 yılından bu yana ülkeyi terk edenlerin sayısı 2,5 milyona ulaştı. Ancak muhalifler gerçek sayının 4 milyonu aştığını savunuyor. Yani nüfusun yaklaşık yüzde 13’ü ülkeyi terk etmiş durumda. Kaçışın nedenleri ise: Ekonomik sıkıntı, gıda yetersizliği, tıbbi yetersizlik ve politik baskılar.

BM: GIDA YETERSİZLİĞİNE BAĞLI ÖLÜMLER ARTTI

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, haziran ayından itibaren yetersiz beslenmeden kaynaklanan hastalıklardan dolayı Venezuela’da ölümlerde artış olduğunu söyledi. Ayrıca, keyfi tutuklamalarda, ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı adımlarda hızlı artış olduğunu vurguladı.

SURİYE’DEN DAHA KÖTÜ

Her ne kadar paradan 5 sıfır atılsa da yerel para birimi “Egemen Bolivar” üzerinden maaş alan yoksul kesiminin eline geçen ücretin alım gücü yok hükmünde.

Daha iyi hayat ümidiyle komşu ülkeler Ekvador, Kolombiya ve Peru’ya giden yüzbinlerce kişi göç yolunda çok ağır zorluklarla karşılaşıyor. Marielis Montero onlardan biri.

Venezuelalı Montero hayatının en büyük trajedilerinden birini göç yolunda yaşadı. 1 ve 4 yaşındaki kızlarının elinden tutup ülkeyi terk edip Kolombiya sınırını geçmek istemiş. Karşısına ELN örgütüne bağlı bir gerilla çıkmış ve kişi başına 20.000 Kolombiya pesosu (yaklaşık 7 dolar) istemiş.

ÇOCUKLARIN AĞLAMASINA GERİLLA DAYANAMAMIŞ

Venezuela’da yaşamını sadece yumurta ve un ile devam ettiren birisi için bu para adeta bir servet. Üzerilerinde beş kuruş parası olmayan; genç anne, iki kızı, annesi, babası, kocası ve otistik kardeşi ile çaresiz bir şekilde sınırda kala kalmışlar.

Marielis, gerillaya el sanatlarından yapılmış bir kaç hediye teklif etmiş. Çocukların ağlamasına dayanamayan gerilla, geçmelerine izin vermiş ancak arkalarına bakmadan “koşun” diye de sıkı sıkı tembih etmiş.

2014 yılından bu yana Venezuela’dan yaklaşık 4 milyon kişi göç etti.
MECLİS BAŞKANI CABELLO: GÖÇ MODA OLDU

Öte yandan derin ekonomik krizi hissetmeyen yönetimdekiler göç eden halkla alay etmeye çalışıyor. Venezuela Meclis Başkanı Diosdado Cabello, ülkesinden kaçan vatandaşlarının başka ülkelerde daha iyi bir statü için ülkeyi terk ettiğini ve bunun artık bir modaya dönüştüğünü iddia etti.

“Bu iş artık bir modaya dönmüş durumda, sırf bazıları benim oğlum Peru’ya göç etti ya da benim kardeşim Kolombiya’ya göç etti dedirtmek için ülkeden gidiyor.’’

Venezuela Meclis Başkanı Diosdado Cabello
“ZİHİNSEL PROBLEMLİ SAĞCI KESİM GÖÇ EDİYOR, ZEKİLER KALIYOR”

Ayrıca Cabello’ya göre bu kaçışın sebebi zihinsel problemi olan sağcı kesim. Cabello gidenlerin beyin göçüne sebep olmadığını, çünkü ülkede kalanların son derece zeki insanlar olduğunu öne sürüyor.

Maduro hükümeti, göçü önleme amacıyla bir eylem planı hazırlamıştı. Bu plana göre son haftalarda sadece 1000 Venezuelalı ülkesine geri döndü.

BM: Venezuela’da gıda yetersizliğine bağlı hastalıklardan ölümler arttı.
PASAPORT SORUNU

Ülkeyi terk edenlerin bir başka sorunu ise pasaport. Öncesinde Kolombiya, Ekvador, Peru, Venezuela arasında kimlikle geçiş olurken son zamanlarda Venezuela’dan artan göçle ülkeler karar değiştirdi.

Ekvador, beklenenden çok daha fazla Venezuelalı girişi olduğundan dolayı bundan sonra pasaportla giriş şartı getirdiğini açıkladı. Peru hükümeti de aynı uygulamayı başlattı.

Ancak bu sefer de pasaport sorunu baş gösterdi. Bir çok Venezuelalı’nın pasaportu olmadığı ortaya çıktı.

Venezuela’da muhaliflerin pasaportları iptal ediliyor.
MADURO DA ERDOĞAN GİBİ MUHALİFLERİN PASAPORTUNU İPTAL ETMİŞ

Maduro hükümeti kendisine muhalefet eden birçok Venezuelalı’nın pasaportunu iptal etmiş durumda. Aynı şekilde pasaport alabilmek için ya Venezuela’ya gitmek ya da internetten randevu alınması gerekiyor. Fakat şu anda o web sitesi de açılmıyor. Dolayısıyla yurt dışında yaşayan binlerce Venezuelalı pasaportsuz kalmış durumda

Maduro muhaliflerinden Karakas Eski Belediye Başkanı Antonio Ledezma geçen yıl kaçarak İspanyaya sığınmıştı. Anlattığına göre yurt dışında pasaportsuz yaşamak tam bir işkence. “Hiç bir şekilde seyahat edemiyorsun ve bankada hesap açamıyorsun.” Ledezma İspanya hükümetinden ülkede yaşayan 68.000 pasaportsuz Venezuelalı için kolaylık göstermesi talebinde bulundu.

MAFYA ÜZERİNDEN YÜKSEK ÜCRETLE PASAPORT ALINABİLİYOR

Bunun yanı sıra pasaport almada yardımcı ve hızlandırıcı iş yapan mafyalar da mevcut.

6 bin veya 10 bin dolara rekor sürede pasaport alınabiliyor. Fakat pasaport şube müdürü Juan Carlos Dugarte, iddiaları yalanlayarak az pasaport basmayı şöyle savundu:

“Biz çevre dostu bir hükümet olduğumuz için pasaport için çok fazla ağaç kesilmesi taraftarı değiliz.’’

Kamuoyunda ise uygulamanın, kaçışın önüne geçmek için planlanmış bir engelleme olduğu kanısı hakim.

Venezuela’dan her gün binlerce kişi komşu ülkelere göç ediyor.
HER GÜN BİNLERCE İNSAN ÜLKEDEN KAÇIYOR

Ağustos ayının ilk haftasından itibaren günde yaklaşık Ekvador’a 4 bin, Brezila’ya 800 Venezuelalı geçiş yaptı. Sadece temmuz ayında yasal yollardan 50 bin kişi ise Kolombiya’ya gitti.

İpaHaber

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here