Tarih Katliamı: 1700 Yıllık Kaleye PVC pencere ve Beton Sıva

0
476

Roma döneminden kalan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Mersin’in Anamur İlçesi’ndeki Mamure Kalesi’nde yapılan restorasyon çalışmalarında PVC pencere, beton sıva ve mermerler kullanıldı. Ayrıca kale içinde bulunan camiye de klima takıldı.

BirGün’den Mutlu Erol Kahya’nın haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından özel bir şirkete ihale edilerek gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarıyla 2012’de Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren kalenin tarihi dokusu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

39 kulesi ve kaleyi bütünüyle çevreleyen burçlarıyla ayakta kalmayı başaran ender Ortaçağ kalelerinden biri olan Mamure Kalesindeki restorasyon sırasında çimento kullanılarak sıvalar yapıldı, pencere açıklıklarına PVC pencereler takıldı ve burçlar beyaz mermerler kullanılarak tahkim edildi.

Yapının tarihsel ve mimari özelliklerini bozan ve “restorasyon” adı altında yapılan bu çalışma, Anamurlular’ın tepkisine yol açtı.

Anamur Çevre Platformu Avukatı Seyda Afyoncu, “Restorasyon ‘keşke yapılmasaydı’ denilecek hale geldi. Eğer restorasyon bu şekilde sürdürülecek olursa Mamure Kalesi’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi mümkün değil. Restorasyon işlemi bu konuda ehil olan firmalara ihale edilmedi. Restorasyonu yapan firmanın ne uzmanları ne de tecrübesi var” dedi.

FİRMA EL ÇEKTİRİLMELİ

Kale içindeki 700 yıllık caminin cephesine zarar verilerek klima takıldığını ifade eden Afyoncu, şunları söyledi:

“Her ne kadar restorasyonu yürüten şirket aksini iddia etse de Horasan Harcı yerine, beyaz çimento ve yöredeki bir firmadan alınan kirecin ve başka bir yerel firmadan alınan yer seramiğinin kullanıldığı yönündeki iddiaların araştırılarak sonuçların kamuoyu ile paylaşılmasını; numunelerin tarafsız ve bağımsız bilirkişilerden oluşacak heyete acilen incelettirilmesini, ama öncelikle restorasyonu yürüten firmanın işten el çektirilmesini Anamur Çevre Platformu olarak talep ediyoruz.”

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here