ODTÜ’de 40 Dönüm Arazi KYK Yapımı İçin Gasp Edilecek

0
404
ODTÜ Rektörlüğü, yeni bir protokol imzalayarak kampüs içindeki 40 dönüm araziyi KYK yapımı için tahsis etti.

Yolculuk’un aktardığı habere göre; ODTÜ Rektörlüğü, yeni bir protokol imzalayarak kampüs içindeki 40 dönüm araziyi KYK yapımı için tahsis etti. KYK yurdu yapımı için kullanılacak arazide büyük bir ağaç katliamı yapılması bekleniyor. ODTÜ denetiminde olmayacak yurt için öğrenci alımı da KYK’nın kendi değerlendirme kıstaslarına göre yapılacak.

Öğrenci ve akademisyenler tepkili

Eski ODTÜ ÖTK temsilcisi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, uygulamaları yandaş rektör Hasan Tan zamanındaki uygulamalara benzeterek, “Yurtlar – derslikler ODTÜ mezunları desteğiyle yapılıyorken, özellikle bunun Cumhurbaşkanı emriyle oluşu ve idaresinin KYK’da olmasının kabul edilmesinin mantığı nedir?” dedi.

Ulaşan Bilgi Şu Şekilde;

“Yine Habersiz Protokol! ODTÜ Yönetimi öğrencilerinden, işçilerinden, akademisyenlerinden gizli olarak kampüs içerisindeki bir araziyi Cumhurbaşkanı emriyle yapılacak olan 60 yurttan ODTÜ yurdunun yapımı için 49 yıllığına KYK’ya devretti! Bununla beraber binlerce ağaç kesilerek 40 dönüm arazide KYK yurt yapacak. Yurt ODTÜ denetiminde olmayacak. Kurumun değerlendirme kriterlerine göre öğrenci alınacak. Hasan Tan döneminde olduğu gibi iktidar tarafından yüzlerce personel çalıştırılacak. Ağaç katli için KYK yetkili olacak. Maalesef ki okulun kapasitesi uygun olmamasına rağmen arttırılmasından dolayı yurt ihtiyacı oluşuyor. Ama şunu sormak lazım bunca şeyi ODTÜ mezunları desteğiyle yapılıyorken, (yurtlar – derslikler) özellikle bunun Cumhurbaşkanı emriyle oluşu ve idaresinin KYK’da olmasının kabul edilmesinin mantığı nedir? Artık özerk bir üniversiteden bahsedebilir miyiz içerisindeki bir arazi ona ait değilken?”

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here