Birşeyler Yapmalı !

0
759

Malesef ülkemiz tarihin en büyük çökertme operasyonu ile karşı karşıya. Kurumlar bilinçli olarak iflas ettiriliyor, iyi yetişmiş vatan evlatları derdest ediliyor, binbir zulme işkenceye maruz kalıyor. Uzun yıllar boyunca ülkenin kaynakları sömürüldü ve sona gelindi. En ilginç olanı herşey tüm dünyanın gözü önünde olurken içerdekiler ‘bak bak haine bak’ yutturması izliyorken ceplerinden paraları yüreklerinden insanlıkları zihinlerinden akılları çalınıyor. Ama malesef kimse farkında bile değil bunların. Hani hep film sahnelerinde olur ya bir maymun gösteri yaparken öbürü çaktırmadan herkesin cebini boşaltır. Sonra gösteri bitip oyuncular sahneden çekilince herkes olanbiteni algılar ama iş işten geçmiştir. Ülkemiz maalesef aynı durumla karşı karşıya. Bunu kimler yapıyor? İnanın yapıyor gibi gördüğünüz aptallar bu işin sadece maşası. Arka planda ise cezaevindeyken “bunları çoluk çocuk demeden ezip geçeceğiz” diyenler var. Dediklerini yapıyorlar. 

Biz gelelim bize düşen neler yapabiliriz kısmına. Öncelikle Türkiye’deki insanlara yada Türklere bişeyler anlatmaktan vazgeçin çünkü onlar şuan maymun gösterisini izlemekle meşgul sizi duymaz görmez neden rahatsız ediyorsun diye de küfür ederler üstelik. Birde 50 yıldır bizi tanımamışlar, kardeşine, çocuğuna, yeğenine, kuzenine terörist diyecek kadarda ileri gitmişlerse nefesinizi israf etmeyin. 

Twitlerinizi, yazılarınızı, haberlerinizi, makalelerinizi, sosyal medya paylaşımlarını yabancı dillerde yapın. Türkçe yazmayın. 

Yaşadıklarınızı ve tüm yaşananları belgeleriyle arşivleyin ve bunları yakın çevrenizden başlayarak anlatın. (Akrabalar değil bulunduğunuz ülkedeki komşu ve tanıdıklardır kastım)

İlla kendi yaşadıklarınızı anlatmak zorunda değilsiniz. Türkiye de yeterince baskı zulüm işkence hukuksuzluk hırsızlık var zaten inanın bunları bile anlatmaya zamanınız yetmez. 

Yaşadığınız yerdeki dernekler, kulüpler, belediyler, bürokratlar, yerel ve ulusal gazeteler… liste uzayıp gidiyor. Tanışmalı ve yaşananlar sade ve sadece anlatılmalı. 

Daha etkin siyasi ve medyatik kişiler özel randevulu hazırlıklı yerel bir dostumuzla ziyaret edilmeli. Onların bu konuyu dillendirmeleri talep edilebilir. 

Sosyal medya paylaşımları uluslararası medya kuruluşları, uluslararası kuruluşlar, medyatik kişilerin hesapları etiketlenerek yapılmalı. 

Uluslararası kurum ve kuruluşlara mail ve mektup gönderilmeli. 

Bu durumdan muzdarip akademisyenler BM, AB gibi kurumların komisyonlarına üniversitelere anlatabilir. Parlementerle görüşmeliler. 

Gazeteciler uluslararası medyada (kendi çapında değil) özel haber, dosya haber, makale, köşe iyazabilir ve yazmalı. Herkes kendi köşesine çekilip devasa bir medya kuruluşu gibi yayın yapma gayreti etkisiz diye düşünüyorum.  Birlikten kuvvet doğar hem bereket vardır rahmet vardır. Neden ayrı gayrı? 

Öyle bir haber sitesi kuralım ki her dil olsun en objektif en doğru en güvenilir en tarafsız ve tüm dünyada takip edilen bir medya olsun. İnsanlar bir konuda tereddüt yaşadıkları zaman dur birde oraya bakalım orada doğrusu vardır desin. Gelişen teknoloji en çok medya kuruluşlarına yarıyor. Artık devasa baskı tesislerine yayın araçlarına dağıtım araçlarına binlerce personele gerek yok. İstatistiklere göre tüm dünyada artık insanlar %95-97 oranında mobil cihazlarla internete bağlanıyor. Bu işi dahada kolaylaştıran bir gelişme. 

Etkili tasarımlara sahip sosyal medya paylaşımları yapabiliriz. Çok iyi kurgulanmış YouTube videoları yaparak viral etkiler yakalayabiliriz. Nasıl bir olumsuzluk paylaşımla milyonlara ulaşıyorsa tam tersine iyilikler güzellikleri de milyonlarca erişime ulaştırmak zor olmasa gerek. Bize düşen sadece iyi niyetle adım atmaktır onun doğru yere ve etkiye erişimi yüce Allahın izni ve inayetiyle olacaktır. 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here