Grifon; Aşk Devrim Gibi, İnsanın Uçan Kanatlarını Yakıp Hareketsiz Bırakan…

0
1261

DENİZ ZENGİN RÖPORTAJIDIR.

Haftaya bu röportaj sayesinde adrenalinle başlıyoruz. Çünkü Bugünkü konuğum Selman Tiftik daha 19 yaşında. 40’dan fazla şarkısı var. Tüm sözler kendisine ait.

Çok kısa zamanda hayran kitlesine binlerce insan katıldı. Gerek özel hayatında, gerekse yaptığı işlerde karizmatik bir duruş sergiliyor. Ailesinin perspektifinden Selman’a baktığımızda destekleyen ve en önemlisi hiç önüne geçmeyen köklerine bağlı bir aile profili görüyoruz.

Nice başarılara imza atacak Selman ile birlikte yürüttüğümüz proje kapsamında bir şarkı müjdemiz var. ‘Kördüğüm’ geliyor… Takipte kalın. İyi okumalar dilerim.
Deniz ZENGİN

Duygularını ifade edebilecek bir sürü yol varken neden Rap?
Evet kendimi başka türlü de ifade edebilirdim belki ama ben yazdığım sözleri müzikle
buluşturmak istedim. Rap diğer müzik türlerine göre daha yakındı bana. Verdiği mesajlar ve protest
duruşu beni kendine doğru çekti.

Ailen nasıl tepki verdi?
Herhalde en şanslı olduğum noktalardan biri bu olsa gerek. Bu işe başladığımda, ailem ve
çevremdeki dostlarımın desteği her zaman tam oldu. Çok güzel bir ilgi ve destek gördüm onlardan.

Şarkılarda sıklıkla bahsedilen bir özlem var neyi özlüyorsun?
Bir sürü şey özlüyorum herkes gibi ben de. Bazen insanları özlüyoruz, bazen şehirleri, bazense sadece anıları. Ben İstanbul’a ait her şeyi özlüyorum.

Aşk bir devrim diyorsun, gerçek aşk nedir?
Aşkı tanımlaması çok zor. Belki de bu yüzden hakkında on binlerce kitap, şiir ve şarkı yazılmış. Ama bence sevdiğiniz bir şeye karşı duyduğunuz, içinde bütün hisleri barındıran yoğun bir duygu.

Ilk şarkılara bakınca daha özel , daha duygusal bir tutum vardı fakat son parçalarda daha genel ve özgür konular hakim. Bu değişimin sebebi nedir?
Şarkıları ruh halime göre yazıyorum. Duygularım ve düşüncelerimle beraber şarkılar da değişiyor. Onlar da benimle beraber anlıyor bazı şeyleri. Aşk şarkıları paylaşmıyorum eskiye göre pek. Bunun nedeni belki bir kavgaya duyulan aşkın daha ağır basmasıdır.

Senin için özgürlük ne demek?
Bana sorarsanız en önemli özgürlük zihnimizde ve kalbimizde olması gerekendir. Çünkü parmaklıkların bu özgürlüğü etkilemeyeceğini biliyorum. Özgürlük tanımlaması zor bir kavram. Bana göre özgürlük istediğin şeyi korkmadan sevmektir, Ülkem için özgürlük diliyorum.

Selman ve Grifon arasında nasıl bir fark var şarkılarda tanıdığımız gibi misin?
Tabiki çok farklıyız. Grifon kendini daha rahat ifade edebilen, daha korkusuz, edebiyat aşığı ve melankoli bağımlısı biri. Ben hayatını daha neşeli geçiren bir insanım. Bu yüzden beni tanıyanlar bazen benden çıktığına inanamıyor o cümlelerin.

Berkusla nasıl tanıştın?
Yaklaşık 3 yıl önce yollarımız Brüksel’de kesişti. Kendisi zamanla buradaki en yakın dostlarımdan
oldu. Ve tabi ki sonradan beraber bir rap macerasına atıldık.

İsmin neden Grifon?
Mitolojilere ilgi duyuyorum. Grifon gövdesi aslan kafası ve kanatları kartal olan mitolojik bir varlık. Eski Türkler zamanında bu varlığı kale duvarlarında kullanmış. Adaletin ve gücün sembolüymüş. Ben de adaletin sesi olabilmek için bu ismi seçtim.

Rap dışında nasıl bir hayatın var?
Rap dışında bağlarımın çok kuvvetli olduğu bir ailem ve arkadaşlarım var. Zaten bu sene liseden mezun oldum. Günümün belli bir kısmı her zaman okul ve derslere ait. Arkadaşlarımla vakit geçirmeyi çok sevdiğim için haftamın belli bir kısmı da onlarla geçiyor. Aynı zamanda spor yapmak hayatımın değişmez bir parçası. İyi bir takımda futbol oynuyordum ama bu sene bıraktım. Okul, müzik, spor arasında giden bir hayatım var diyebilirim yani.

Geleceğe dair hayallerin neler?
Öncelikle yeniden İstanbul’u görmek istiyorum. Tabi ki yaptığım müzik ya da herhangi başka bir işte başarılı olup aynı zamanda insanlığa faydalı olmak hayalim.

Örnek aldığın bir rapçi var mı?
Evet var; Şanışer. Yaptığı müzik gerçekten çok hoşuma gidiyor ve en kaliteli müzik yapanlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Sesi, lirik kalitesi, kafiyeleri ve en önemlisi bahsettiği şeyler çok değerli. Bu yüzden onu örnek alıyorum.

Bu hayatta rapten önce gelen önceliklerin neler?
Sevdiğim insanlar.

Şarkıların bir çok insana iyi geliyorken, sen üzgün olduğunda kendi şarkılarını dinliyor musun?
Çok nadiren yapıyor olabilirim bunu. Ama kendimi çok sık dinliyorum, yaptığım şeyi hep bir adım ileriye taşımak ve geliştirmek için. Kendimi iyi analiz edebilmem lazım. Bu yüzden bol bol dinleyerek kendimi eleştiriyorum.

Şarkılarını nasıl yazıyorsun?
Şarkıdaki duygu yoğunluğu ve o hissi dinleyiciye verebilmek çok önemli benim için. Bu yüzden o anki ruh halimle dolu olabilmem lazım. Ama tabi ki bu her zaman şart değil. Her iş gibi bunun da bir matematiği var, istediğim zaman zorlanmadan yazabiliyorum. Genelde odama kapanarak yazıyorum. Bazen bir manzarayı izlerken.

En büyük idealin nedir?
En büyük idealim sevdiğim insanlarla, sevdiğim bir hayat yaşamak. Bunu yaparken diğer insanlara faydalı olabilmek, küçük de olsa bir umut olabilmek.

Şarkıları yazarken elalem korkun oluyor mu? Dışarıdaki insanlar ve dinleyicilerin bu noktada seni etkiliyor mu?
Çok nadir düşünürüm böyle şeyleri. Korkulacak şeyler yazmıyorum çünkü. Aşktan, özgürlükten, sevgiden, umuttan bahsediyorum. İnsanların her zaman beni doğru anlaması gibi bir takıntım da yok zaten. Sadece içimi döküyorum sizlere.

Yeni albümde bizi neler bekliyor?
Yeni albümde genel olarak protest bir hava var. Ama size duygusal bir protest albüm sunmayı planladım. Müzikal olarak da nakaratlarla güçlendirdiğim güzel bir albüm oldu bence. Umarım beğenirsiniz.

Yeni albümün ismi `Revolta` ne demek?
Revolta Portekizcede “Devrim” demek. Revolution ile aynı anlamda. Protest bir albüm olduğu için bu ismi verdim. Aynı zamanda albümde yer alan revolta parçasından alıyor adını. Devrim darbe demek değildir. Devrim, özgürlük ve yenilik demektir bence.

10 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?
10 yıl sonra kendimi yaptığım işlerde başarılı olmuş bir şekilde, kurduğum bir aileyle mutlu bir hayatın içinde hayal ediyorum.

Kötü yorumlar alıyor musun? Onlara nasıl tepki veriyorsun?
Çok fazla olmasa da alıyorum tabi ki. Çıkarabileceğim dersler varsa gerekeni yapıyorum. Ama eğer içi boş negatif yorumlarsa hiç kulak asmıyorum.

Şarkılardan dolayı seni kalıba koyup ötekileştiren insanlara bir önerin var mı?
Onlar için bile iyi şeyler diliyorum. Bir gün zihinlerindeki ve ruhlarındaki zincirleri kırarlar umarım. Farklılıklar bizi güzel kılar. Anlamalılar bence.

Bir şarkıda ailene ev almaktan bahsediyordun, o evi neden almak istiyorsun?
Ailem dünya malına mülküne çok değer veren insanlar değiller. Ben onların yerine hep beraber rahatça yaşayabileceğimiz bir ev alma hayalimi dile getirdim o cümlede sadece. Yoksa halimizden çok memnunuz Allah’a şükür.

Hiç şarkılarla ilgili korkuların oldu mu?
Şarkı yazarken korkusuz oluyorum. Ben her parçama ruhumdan bir parçamı bıraktığımı düşünüyorum. Kendimden korkmadığım sürece şarkılarımdan korkmam da mümkün değil.

Sevdiğim şehre neden yasaksın?
Hissettiklerim yüzünden, değerlerim yüzünden, ben olduğum için. Bir yasaktan gurur duyuyorum.
Ama söylemeden geçmeyelim, çok özlüyorum çook.

Şarkılarda bir İstanbul özlemi hissediyoruz, neyini bu kadar özlüyorsun İstanbulun?
İçindekileri…

Hayranlarınla aran nasıl?
Gayet iyi, onlara bir arkadaş bir kardeş gibi yaklaşmaya çalışıyorum. Aramızda güzel ve özel bağlar
var.

İyi ki bu şarkıları yapıyorum anlar oldu dediğin mu?
Aldığım mesajlar bana bunu her seferinde hatırlatıyor. İnsanlar onlara umut olduğumu, kalplerine dokunduğumu söyleyince iyi ki diyorum. Amacım bu.

Belçika’dan , Türkiye’ye, dünyaya ulaşmak zor olmuyor mu? Avantajları ve dezavantajları neler?
Tabiki zor oluyor. Ama bu kitleyle bu yolda birlikte yürümek en büyük şansım. Onların desteğiyle başaramayacağımız bir şey yok. Belçika gerçekten avantajları bol bir ülke. Çalıştığım stüdyo ve prodüktör çok kaliteli ve başarılı, bu işimi kolaylaştırıyor.
Ama Türkiye’deki dinleyicilerle gerek konser gerek etkinlik konularında bir araya gelememek büyük
bir dezavantaj.

Hayranlarına buradan bir şey söylemek ister misin?
Her zaman özgür olsunlar. Güçlünün değil haklının yanında olsunlar. Sevdikleri şeyi yaparak mutlu olmaya çalışsınlar. Görecekler ki sevgi kazanacak.

-DENİZ ZENGİN-

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here