CHP’li Öztrak: Kaptan Köşkündekiler Gemiyi Kayalıklara Sürüyor

0
330
CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MYK toplantısı gündemine ilişkin basın açıklaması yapıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partideki ‘değişim’ çağrılarının ardından revizyona gittiği yeni Merkez Yönetim Kurulunun (MYK) ilk toplantısı bugün yapıldı.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MYK toplantısı gündemine ilişkin basın açıklaması yapıyor. Öztrak’ın açıklamalarından kesitler şöyle:

‘FATURA FAKİR FUKARAYA ÇIKACAK’

“Bugüne kadar TL’deki değer kaybına baktığımızda bunun yansıması Türk şirketlerine yansımıştır. Şimdi borçları ödeme zamanı gelmiştir. 240 milyar dolara ihtiyacımız vardır. Bunun faturası fakir fukaraya çıkacaktır. Vatandaşımız çok endişeli ve mutsuzdur. ”

‘ASIL SEBEP ZAYIFLAMIŞ TELLER’

“Ülke çok ciddi siyasi ve ekonomik bir krizin eşiğine gelmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin aşağılanmasına asla izin vermeyeceğiz. Geminin kaptan köşkünde oturanların işin içinden sıyrılmaya çalışmasını anlamıyor, desteklemiyoruz. Sayın Erdoğan bu kez bu geçmiş krizlerden farklı diyor ama hiç de farklı olmadığı, asıl sebebin zayıflamış teller olduğu ortaya çıkmıştır.”

‘KAPTAN KÖŞKÜNDEKİLER GEMİYİ KAYALIKLARA SÜRÜYOR’

“100 günlük bir eylem planı açıkladılar. Genel başkanımızın yaklaşımı, Saray’ın bu olayı dış ve iç mihraklara fatura etmesinin yolunu bozdu. Kaptan köşkünde oturanlar küreklerini millete çektirdikleri gemiyi kayalıklara doğru sürmektedirler. Köprülerde ve otoyollarda döviz cinsinden iş yapanlar asıl döviz baronlarıdır. Kamu kuruluşlarının sattıkları malın parasını dövizle ödetenler döviz baronlarıdır.”

‘POLİSİYE ÖNLEMLERLE KRİZ ÇÖZÜLMEZ’

“ABD’nen tehdidine karşı Türkiye’yi bu kadar açık hale getiren kimdir? Yastık altı döviz ve tehdit yaklaşımı ve alınan polisiye önlemler sorunu daha da büyütmekten başka bir işe yaramaz. Polisiye önlemlerle bi kriz çözülmez. Bir an önce güveni artırma zamanıdır. Tedbirler likidite sorununu bastırmaya dönüktür. Etkisi çok uzun devam etmez.”

‘MECLİS DERHAL TOPLANTIYA ÇAĞIRILMALIDIR’

“Sayın genel başkanımızın açıkladığı 13 maddelik önlem paketi bir an önce devreye sokulmalıdır. MYK’da konuyla ilgili önlemlerin konuşulacağı bir masa kurduk. Alınacak tedbirleri gerekli yerlere önereceğiz. Atatürk Kurtuluş Savaşının en zor döneminde bile Meclis’ten hükümeti yönetmiştir. Meclis derhal toplantıya çağrılmalıdır.”

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here