Dolar Fırladı, Bakan Albayrak Yeni Ekonomi Planı Toplantısını Erteledi

0
297

ABD ile yaptırım krizinin sona erdirilmesi üzerine sürdürülen temaslardan olumsuz sonuç çıktığına dair haberler basına yansıyınca döviz serbest düşüşe geçti. Hazine Bakanlığından ise perşembe günü acil eylem planı açıklaması geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, “Yeni Ekonomi Modele ilişkin çerçeve yarın Bakanımız Berat Albayrak tarafından kamuoyuyla paylaşılacak” ifadesi kullanılırken doların 6.30 seviyesini de aşması sonrası Albayrak’ın bugün 11.00’de Dolmabahçe’de yapacağı “Yeni Ekonomi Modeli Tanıtım Toplantısı” 14.30’a ertelendi.

Program değişikliğinin nedeniyle ilgili ise bilgi verilmezken bir kriz çözümü üzerine çalışıldığı düşünülüyor.

Yeni ekonomi planına göre 2019 büyümesinin yüzde 3-4 aralığında olması bekleniyor. Maliyenin hedefi, enflasyonun en kısa sürede tek hane olması…

Kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen üst üste kredi notu düşürmeleri sonrası Türk bankalarına yönelik olumsuz bir tablo oluşurken bakanlıktan yapılan açıklamada, “Türk bankacılık sistemi sağlam sermaye yapısı ve bilançosuyla finansal dalgalanmaları geçmişte olduğu gibi bugünde etkin bir biçimde yönetebilecek konumdadır” deniyor ve ekleniyor:

“Piyasa da bankalarımız ve şirketlerimizle ilgili yapılan spekülatif açıklamaların aksine kur ve likidite riski konusunda bir problem görülmediği denetleyici kurumlarımız tarafından da düzenli olarak yayınlanan raporlarda gözükmektedir. Yatırımcılar ve halkımızın bu söylentilerden ziyade gerçek durumu yansıtan raporlara itibar etmesini tavsiye ederiz.”

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here