Sürgün….

1
791

Sürgün yarınını bilemeden, otağını hiçbir yere kuramadan yaşamaktır. Birkaç saat içinde evinden, ocağından, yurdundan ve yuvandan olmaktır. Bir anda TERÖRİST olarak damgalanmaktır. Sevdiklerinle sık konuşamamaktır mesela. Konuşurken onların korkularını hissetmektir. Seyrekte olsa bir cesaret arayıp halini hatırını sorduğun eski bir dostunun dosttan çok düşmanı andıran sessini duymaktır. Sonra aradığına defalarca kez pişman olmaktır.

Ne gidebilmek, ne kalabilmek ne ağlayıp ne de gülebilmektir sürgün. Dört mevsimi bir günde yaşamaktır bazen. Sabah bahar olup çiçek açmak, öğlen yaz olup meyve vermek, akşam sonbahar olup yaprak dökmek ve gece kış olup kar altında kaybolmaktır.

Güne ümitle başlayıp, akşamın da yeis girdabında yok olmaktır. Sonra horlanmaktır en sevdiklerince hakir görülmektir. Malının ganimet,  yaşamınınsa değersiz olduğunu iliklerine kadar hissetmektir. Adını bazen hikayeni çoğu zaman gizlemektir. Keder denizinden yalnız yüzmektir. Bazen de deli dalgalar arasında kaybolmaktır sürgün.  

Genelde kötü haberler almaktır. Sonra kaderdaşlarının zindanlar da çürümesini, yavruların zindanda büyümesini duymaktır. Doğumhaneden zindana götürülmek istenen anne için ümitsizce çırpınmaktır. Bir annenin satırlarından babası zindanda olan  yavrusunun ‘‘Anne babamın kokusunu unutuyorum.’’ demesini okumaktır.

Meriç’in, Ege’nin, kuytularda ve zindanlarda zalimlerin aldığı canlara sesizce ağlamaktır.  

Sonra dayanamayıp kendi kendine,

-Hamile eşi ölen evladı hem annesiz hem de babasız kalan zindandaki babanın acısını kim paylaşacak?  

-Yaşayabilecek mi eşini ve üç evladını Meriç’e kaptıran baba?    

Diye sormaktır.

Neden onlara öyle kendine böyle olduğunu bilememektir. Sonra tüm bu acıları düşünüp, haline şükretmektir.

Sürgün, sürgünün biteceğini bilmek ama zamanını bilememektir.

                                                                                                                                Hayri Nadi

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here