Türkiye’ye mi yatırım yapıyorsunuz? “Hayır, teşekkürler“

0
544

 

Alman yayın organı Welt’te yer alan Frank Stocker imzalı habere göre Türk Lirası tekrar ekonomik bir düşüş yaşıyor. Bunun nedenlerinden biri de ABD Başkanı Trump’ın yaptırım tehdidi. Türkiye zaten uçurumun kenarında bir ekonomi yaşıyor. Bu durum Halk için bir kabus ama belki de Erdoğan için bir şans. 

Salı sabahı, Türk Lirası’nın fiyatı yine düştü. Bu arada, sadece yaklaşık 20 ABD senti. Enflasyon aynı zamanda yüzde 15’e ulaştı. Türklerin parası her gün değer kaybediyor. Ama bu, yakın olana kıyasla hiçbir şey değil. Çünkü Amerikan başkanı, ülkeyi çok daha derin bir krize sürükleyebilir, hatta iflas edebilir. Trump, Türkiye’nin ABD’li papaz Andrew Brunson’u serbest bırakmaması halinde bazı yaptırımlar olacağını açıkladı. 

Türkiye’de 20 yıldan uzun bir süredir yaşamış olan ve burada bir Hıristiyan kilisesine giden Brunson, başarısız darbe girişiminden sonra 2016 yılında tutuklandı. Ona karşı iddialar -tuhaftır- Gülen hareketini desteklemesi, PKK’ya sempati duyması, Amerikan ajanı olması ya da Türkiye’yi yok etmek istemesi olarak sıralanıyor. 

DWO-FI-Tuerkei-jb-Exporte-jpg.jpg

Amerika, Türk ürünlerinin önemli bir alıcı

Kaynak: Infographic Welt

Uzun zamandır arka planda müzakere edilmişti, geçen hafta Çarşamba günü Brunson hapishaneden serbest bırakıldı, ancak ev hapsinde tutuldu. Görünüşe göre ABD hükümetinin beklentileriyle çelişiyordu, bu yüzden keskin tonlarla cevap verdi.

Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Başkan Trump, Türkiye’ye karşı yaptırım tehdidinde bulundular, hemen Brunson serbest bırakılmalı. Açık tehditleri görünüyor. 

ABD yaptırımları finansal sistemi hedef alıyor

Ama görünüşe göre ticari yaptırımlar hakkında daha az şey var – ABD’ye yapılan ihracat son yıllarda arttı, ancak sadece 8,6 milyar dolar, Almanya’ya gidenlerin yarısı. Türkiye bir noktada daha savunmasız durumda ve bu da Washington’un meselesi: Finansal sistem hedefleniyor.

Örneğin, Senato Dış İlişkiler Komitesi, ABD’nin Dünya Bankası veya Dünya Para Fonu gibi uluslararası kuruluşlar tarafından herhangi bir mali programı onaylayamayacağı bir kanunu hazırlamıştır. Ve bu, Türkiye’nin bir finansal krize doğru ilerlediği bir dönemde tesadüf değil.

DWO-FI-Tuerkei-jb-Kurs-jpg.jpg

Enflasyon ulusal paranın ciddi bir değer kaybına yol açıyor

Kaynak: Infographic Welt

Enflasyon Haziran ayında yüzde 15,4’e çıkarak 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, para biriminde ciddi bir düşüşün sonucudur . Yılın başından bu yana, lira yüzde 20’den fazla değer kaybetti. Bunun nedeni, merkez bankasının bu şekilde büyümeyi hızlandırmak için faiz oranlarını çok düşük tutmasıdır. Sonuç olarak, bu da Erdoğan’ın seçimleri beş hafta önce kazanmasına katkıda bulundu.

Türk Merkez Bankası’nda da Dümeni Aldı

Merkez bankası resmi olarak bağımsızdır. Fakat pratikte, Erdoğan da burada dümeni devraldı. DZ Bank analistlerinden Sören Hettler, “Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim kampanyası sırasında gelecekte para politikasına daha fazla katılmayı planladığını duyurdu. Seçim zaferinden kısa bir süre sonra ilk adımlarını attı.

Böylece şimdi merkez bankasının liderliğini tamamen tek başına atayabilir. Merkez bankası görünüşe göre direnişsiz oturuyor. Bu, iki hafta önce son faiz oranı toplantısında zaten belirgindi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here