Türkiye Suriye Zirvesi Talep Ediyor

0
523

Erdoğan Suriye zirvesi talep ediyor ancak batılı ülkeler endişeli. Alman Faz net haber sitesinde yer alan habere göre Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan , Suriye’deki gelişmeler hakkında görüşmek üzere, 7 Eylül’de Almanya, Fransa ve Rusya’nın devlet ve hükümet başkanları ile bir zirve toplantısı yapmak istiyor. Talep tüm devletlere iletildi ancak Almanya Federal Hükümeti Pazar günü toplantıyı teyit etmedi, ancak açık kapı bıraktı, Angela Merkel (CDU) tarihleri düşünerek gelecek hafta karar verecek. 

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas (SPD) “bahardan beri, Almanya Suriye’de bir barış ve istikrarın sağlanması için görüşmelerde yol almaya çalışıyor.” Yani Almanya, ABD, İngiltere, Fransa, Suudi Arabistan ve Ürdün Devletleri’nin Suriye de barış için çaba göstermektedir. 

Bu görüşme Suriye’deki istişareler için Kazak başkentinde son yıllarda birçok kez bir araya gelen Rusya, Türkiye ve İran’dan “Astana Grubu” olarak adlandırılan Suriyenin geleceğini tartışma formatlarında yer almaktadır. Almanya ve Fransa, Türkiye ve Rusya’nın bir zirve toplantısı, bu nedenle her iki tartışma grubundaki bazı katılımcıları bir araya getiren bir turu da içeriyordu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçen hafta Cumhurbaşkanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Suriye konusundaki görüşmeleri görüşmek üzere Berlin ve Paris’e gitti .

Erdoğan’ın önümüzdeki dörtlü zirvesi, bazı devletlerin çatışan çıkarlarını Suriye’ye ortak bir yaklaşım olarak belirlemeye çalışabilir. Her ne kadar Washington ve Ankara, Suriye hükümdarı Beşar Esad’ı reddettikleri konusunda hemfikir olsalar da, Suriye’deki Kürt güçlerini destekleme meselesinin karşı tarafındalar.

Öte yandan, Esad rejimini siyasi ve askeri olarak destekleyen Rusya, Batı ülkelerinin Suriye’yi yeniden inşa etme maliyetlerini kazanmalarına yardım etmekle de ilgileniyor. Şimdiye kadar, batı dünyası sadece Suriyeli iç savaş mültecilerinin bakımı ve barınması için maddi destek sağlamaya istekliydi. Ancak, her şeyden önce, Almanya, Almanya’ya sığınan Suriyelilerin anavatanlarına geri dönebilecekleri koşullar yaratmakla ilgileniyor. Merkel, Haziran ayı başlarında, Rusya Devlet Başkanı Putin’i, Esed’i, mültecilerin eski evlerine dönmelerini daha zor hale getirecek planlı mülk kanunlarını durdurmaya ikna etmesini istemişti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here