‘İYİ Parti’de Neler Oluyor?

0
761

İyi Parti, birçok eksiklik ve soru işareti ile birlikte kuruldu. Yedi ay sonra da bir sınavını verdi. Meral Akşener %7,3 oy alırken, İyi Parti de %10 oy oranı ile 43 milletvekilini meclise gönderdi. 24 Haziran seçimleri İyi Parti için ilk olduğundan başarılı olup olmadığına dair kesin bir yorum yapmak mümkün değil. Zaten Erdoğan’ın veya AKP’nin katıldığı seçimlerde diğer partilerin başarıları ile ilgili yorum yapmak artık abes oldu.

Her parti ve her liderin hedefi girdiği seçimi kazanmaktır. Bizim gibi toplumlarda hiç yok ama demokrasi kültürünün yerleştiği ülkelerde başarısız olduğunu düşünen, oylarında azalma olan liderler hemen istifade eder. Eğer Türkiye demokrasi kültürü yerleşmiş bir ülke olsaydı Meral Akşener’in istifasının arkasında bir bit yeniği aramazdık.

Çünkü bizde parti başkanlığının İnönü, Bayar, Menderes, Türkeş, Ecevit, Erbakan ve Demirel’e bakınca aksi bir durum olmadıkça ölünceye kadar olduğunu görürsünüz. Onlar eski politikacı demeyin. Erdoğan, Baykal, Bahçeli ve Kılıçdaroğlu’nun başkanlığı bırakmamak için gösterdikleri performans ortada…

Akşener’in tekrar aday olmamak üzere istifa etmiş olması partide bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesidir. Seçim sonuçları gerekçe olamaz zira yeni bir parti için sonuçlar sevindiricidir. AKP ve MHP’nin elbirliği ile kuyusunu kazmasına ve birçok saçma sapan badireyi atlatmasına rağmen Akşener neden bu kararı vermiştir? Gelin biraz kafa yoralım…

  • İlk zamanlar Akşener’in çevresinde MHP küskünleri ve AKP muhalifi sağcı siyasetçiler vardı. Parti kurulunca bu insanlar ortadan kayboldu. Bunların cüzi bir kısmı kalmakla birlikte ırkçı ve Ergenekoncular nasıl olduysa partide önemli koltukları kaptı. Bu tiplerin diğer partilerden aday olup milletvekili olmaları pek mümkün değildi. Yeni bir oluşumun içine sızmak daha kolaydı ve nitekim öyle de oldu. Kim bilir belki de meclise de giremeyen Akşener artık partiyi kontrol edemeyeceğini düşünüp bu kararı vermiştir. Türkiye’nin altını üstüne getirenler bir partiyi mi kontrol altına alamayacak?

 

  • Erdoğan’ı devirmek ve AKP’nin yerini almak üzere yola çıkan İyi Parti’nin milletvekilleri 24 Haziran’ın ertesinde “MHP, AKP ile kurduğu ittifakı bozarsa biz yardımcı oluruz” mesajları verdiler. Bu demeçlerin ardından insan düşünmeden edemiyor: İyi Parti’yi Erdoğan mı kurdurdu? Öyle değilse de adamlarını yerleştirmiş olamaz mı?

 

  • 2002 seçimlerini kaybeden Bahçeli istifa ettiğini duyurmuş ardından da “yoğun istek üzerine” istifasını geri almıştı. Akşener böyle bir operasyon yapmazsa seçilecek genel başkandan memnun olmayanlar olacaktır. Bununla birlikte “parti misyonun kaybetti” diyerek istifa edecek milletvekilleri ağırlıklı olarak AKP’ye geçecektir. Böylece AKP kontrol etmekte zorlandığı MHP’den kurtulacak ve istediği gibi at oynatacaktır.

 

  • Siyasetçilerde oyun bitmez… İstifa olayından sonra Akşener’in kapısında toplanmalar, ağlamalar, “başka birini istemezük” demeler hep İyi Partinin varlığının başkana bağlı olduğunun göstergesidir. Görünen o ki Akşener “kendi isteği dışında kurultaya tek aday” olarak girecek ve tabi ki seçilecek. Böylece partideki sivri tipleri, çıkıntıları tasfiye edecek, partinin yeni yönetimini istediği gibi belirleyecek ve yüklerinden kurtulmuş olacak.

 

  • Bahçeli’nin “Hanımefendiyi ikna edin” mesajını da iyi okumak gerekir. Kendisine rakip bir partinin dağılmasını kim neden ister ki? 24 Haziran’dan sonra kendisine “denge-denetleme” görevi veren Bahçeli’nin çıkışı Erdoğan’ı rahatsız etmiş olabilir mi? Parlamentoda çoğunluğu elde edebilmek için AKP’nin 10 milletvekiline ihtiyacı var ve bunlar en kolay İyi Parti’den transfer edilebilir.

 

  • Yeni oluşumlara muhteris tipler, menfaatçiler, ünlü olmak isteyenler, kıymetinin bilinmediğini düşünenler musallat olurlar ve bunları ayıklamak her zaman mümkün olmaz. Görünen o ki Akşener aceleye getirilmiş parti kurma sürecinde buna engel olamamış. Bunların kimi vekil oldu, kimi makam sattı, kimisi de reklam pastasından nemalandı. Bu tipler eninde sonunda bir bahaneyle birbirine girecekti ve seçim sonrası beklenen gerçekleşti. Meral Akşener şahin görünümlü olsa da sonuçta bir kadın ve çirkefliklerden rahatsız olmuş olabilir.

 

  • Akşener’in gerçek istifa sebebini kestirmek zor. Kendisinin çıkıp izah etmesi de mümkün görünmüyor. Akşener partinin başına dönerse hem kapalı kapılar ardında hem de açıktan kozların mutlaka paylaşılacağı ve birçok kellenin gideceği de muhakkak.

İyi Parti’nin aldığı oy aslında Meral Akşener’e verilmiş oydur. Onun olmadığı bir partinin 6 milyona yakın oy alması çok zor. Liderlik için adı geçenler partinin kepenklerini iki günde indirirler.

Hepsi bir yana, Akşener’in sahneyi terk etmesi bir ümitle peşinden gidenleri hayal kırıklığına uğratacaktır. Sol cepheye de benzer hayal kırıklığını Muharrem İnce yaşattı. Bir yerlerde “büyük oyun kurucular” varsa işlerini iyi biliyorlar.

HALİT EMRE YAMAN

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here