İlhan Tanır: Erdoğan ABD’de artık bir ‘rehineci’ olarak tanınıyor

1
693

Amerikalı Papaz Andrew Brunson’ın ev hapsi ABD’nin önde gelen yetkili, kurum ve kişilerince twitter üzerinden kutlanmaya başlandı.

Bu karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan uçak ile Afrika turuna çıkarken alındı.

Brunson’ın 20 ayı aşan hapis döneminde ismi ABD’de giderek daha çok bilinen ve artan bir etkiye sahip oldu. Güçlü Evanjelik mezhebi kampanyalar düzenledi. Bizzat ABD Başkanı Donald Trump’ın avukatı Jay Sekulow aynı zamanda Brunson’ın da avukatı oldu.

Erdoğan ise Brunson’ı ‘papaza karşılık papaz’ diyerek Fethullah Gülen ile eş koştu. Hazırlanan iddianamede papazın hem PKK hem de AKP hükümetinin FETÖ olarak adlandırdığı Gülen Cemaatini desteklemek ile suçlandı.

Brunson’ın tutukluluğu Erdoğan için ABD ile ilişkiler adına tabuttaki son çivi oldu. O çivi, 20 ay boyunca daha da sağlam şekilde ilişkiler tabutuna çakıldı.

Brunson gibi hem de 20 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de kendi dinini anlatmayı misyon edinmiş bir din adamına hem de kendilerine dindar diyen Müslüman bir hükümet tarafından zindan reva görüldü.

Ben nereden mi eminim Brunson’ın masumluğuna? Sadece yazılan iddianameyi okumak yeterlidir bunun için. Bir fantezi dünyasının yansıtıldığı o iddianameleri birçok gazeteci gibi ben de çok iyi biliyorum. Hakkımda Cumhuriyet iddianamesinde yazılan ‘suçlamalar’, bir Kürt ajansına mülakat vermekten, ‘az sonra Gülen’in iadesini ArtıHaber’de tartışacağız’ içerikli twitlere uzanıyor.

Sadece Erdoğan saldırmadı papaza. Örneğin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, CNNTürk’deki medya figürü Hakan Çelik ile 6 Mayıs tarihinde yaptığı mülakatta, Brunson’ın da gazeteci kılığında olan bazı diğer ajanlar gibi işini yaptığını şu sözlerle belirtti:

“Bir vatandaşınız olabilir. Son zamanlarda moda şu.

Gazetecileri ajan olarak kullanmak… Bakıyorsunuz din adamlarıyla ilgili oluyor… Gizli servisler tarafından insanların kullanıldığını görüyoruz. Ortaya çıktığında daha kolay kurtarırız anlayışı var. Bu doğru değil, suç işleyen kimse kanunlara tabi olmak zorunda. Kimse muaf değil ve dokunulmazlığı yok.”

Brunson davası Erdoğan ve partisi için ABD’de geride bir yıkıntı bıraktı. Normalde uluslararası ilişkilere pek bakmayan, yabancı lider tanımayan on milyonlarca dindar ve çoğunluğu Cumhuriyetçi Amerikalı, Erdoğan ve Türkiye ismini papazlarını ‘rehin’ tutan İslamcı bir diktatör olarak kafalarına kazıdı.

Türk yetkililer ve diplomatlar ne düşünürse düşünsün, Kongre üyelerinin bir NATO müttefikini bu kadar sıklıkla hedefe oturtmasının ardında yatan güçlü Rum, Ermeni, Yahudi veya Gülen lobisi değil. Erdoğan yönetiminin kendi yaptıkları. Oy verenlerinden bu kadar sıklıkla telefon alan Kongre üyelerinin Erdoğan’ın üzerine gitmesine şaşmamak gerekiyor.

Brunson’ın ev hapsinden bir süre sonra, belki de Ekim ayındaki duruşmasında aynen Türk-Alman gazeteci Deniz Yücel gibi salıverilmesini de görebiliriz. Ama Brunson’ın yaptığı yıkıntının kaldırılması oldukça güç olacak. Erdoğan artık bir ‘rehineci’ olarak tanınıyor.

 

Yazının devamı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here