Ahmet Şık: İtiraz Merci Yok, AİHM’e Başvuracağım

0
464
HDP milletvekili Ahmet Şık, kendisine TBMM İç Tüzüğü’ne göre verilen ceza için itiraz merci olmadığını söyledi. Şık, “Doğrudan AİHM’e başvuru yapacağım” diye konuştu.

onuşması nedeniyle TBMM’deki iki oturuma katılmama ve ödeneğinin kesilmesi cezası verilen HDP milletvekili Ahmet Şık, TBMM İç Tüzüğü hakkında AİHM’e başvuru yapacağını söyledi.

Eski Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, İç Tüzük’teki 161’inci maddeyle ilgili olarak “İfade özgürlüğüne aykırıdır” dedi.

Değişiklik yapılırken komisyonda görev yapan HDP milletvekili Mithat Sancar, “Değişiklik Anayasanın 83’üncü Maddesini işlevsizleştirdi” derken; CHP milletvekili Zeynel Emre de “Herhangi bir cezai olayda dahi hemen işlem yapamadığınız birine Meclis’teki tartışmalardan dolayı para cezası vermeniz çelişkidir” diye konuştu.

HDP milletvekili Ahmet Şık’ın TBMM’deki konuşması sırasında tartışma yaşanmıştı. Şık’ın “Ahlaksızlığınızı, yeterli gelmediğini biliyor olsanız da yüzsüzlükle sıvıyorsunuz” sözlerinin ardından TBMM Başkan Vekili Mustafa Şentop mikrofonu kapatmıştı. AKP’li vekillerin Şık’ın üzerine yürümesi üzerine oturuma ara verilmiş, daha sonra ise Şık’a iki oturumdan men ve ödeneğinin üçte ikisini kesme cezası verilmişti.

ŞIK: NE OLDUĞUNU SÖYLEMEKTE ISRARCI OLACAĞIM

Deutsche Welle Türkçe’den Aslı Işık’ın haberine göre, HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, yaşananlarla ilgili olarak, “Tam da bana yöneltilen suçlamanın karşılığı olan hakaretlerle, küfürlerle saldırdılar. Orada ifade edilen ahlaksızlık siyaseten herhangi bir etik değere sahip olmamayı vurguluyordu” dedi.

“Metnin bütününde, siyaseten ahlaksız olmaktan bahsediyorum” diyen Şık, “Anlamadıkları için değil, konuşmamızı engellemek için şimdiden ön almaya çalışıyorlar. Ama ne olduğunu söylemekte ısrarcı olacağım. Herkes bildiğini yapar, ben aklımla, fikrimle bir şey söylemeye çalışırım. Onların bildiği de kaba kuvvet ve tamamen çoğunluk olmanın getirdiği bir güven ve kibirle saldırmak” diye konuştu.

TBMM İç Tüzüğü’nün, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götüreceğini söyleyen Şık, “Mecliste çoğunluk kimde ise istediği herkese istediği cezayı verebiliyor. İç Tüzük üzerinden bir cezalandırma yapıyorlar ve buna itiraz edeceğiniz bir hukuki merci bile yok. Dolayısıyla iç hukuk da yok. Doğrudan AİHM’e başvuru yapacağım” dedi.

DEĞİŞİKLİKTEN SONRA İLK CEZA BAYDEMİR’E

TBMM İç Tüzüğü, 2017’de AK Parti ve MHP’nin teklifiyle değiştirildi. Yeni İç Tüzük’ün 161’inci maddesine göre, “Cumhurbaşkanına, TBMM’ye, Başkanına, Başkanlık Divanına, Başkanlık görevini yerine getiren Başkanvekiline, milletvekiline, Türk Milletinin tarihine ve ortak geçmişine, Anayasanın ilk dört maddesinde çerçevesi çizilen Anayasal düzene hakaret etmek ve sövmek, Türkiye Cumhuriyetinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü esasında Anayasada düzenlenen idari yapısına aykırı tanımlamalar yapmak” ceza gerektiriyor.

Yeni düzenlemeyle, kınama ve oturumdan men cezalarının yanı sıra milletvekillerinin aylık ödeneklerinin üçte ikisine kadar kesinti yapılıyor.

Değişiklikten sonra ilk ceza, 13 Aralık 2017’de yaptığı konuşmada, “Kürt” ve “Kürdistan” kelimelerini kullanan HDP’li Osman Baydemir’e verildi. Baydemir, oturumlardan men edilirken, iki aylık ödeneği kesildi. Bir diğer ceza da “Ermeni Soykırımı” ifadesini kullanan HDP milletvekili Garo Paylan’a verildi.

OSMAN CAN: KÜRSÜ DOKUNULMAZLIĞINI ORTADAN KALDIRIYOR

Eski Anayasa Mahkemesi Raportörü Prof. Dr. Osman Can, düzenlemenin “Sadece ifade özgürlüğünü değil, Anayasanın 83. Maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen kürsü dokunulmazlığını da sınırladığını” belirtiyor.

Anayasanın milletvekillerine baskıya, endişeye kapılmaksızın özgürce, demokratik temsil görev ve sorumluluklarını yerine getirme, konuşma, eleştirme ve müzakerelere katılma hakkı sağladığını söyleyen Can, yeni İç Tüzük’ün kürsü dokunulmazlığını ortadan kaldırdığını söyledi.

‘YANLIŞ YAPTIRIMDA DEĞİL TANIMLAMALARIN KENDİSİNDE’

Milletvekillerinin Anayasayı değiştirme hakkına sahip kişiler olduğunu hatırlatan Can, şunları söyledi:

“Parlamenterler, Anayasanın ilk üç maddesi dahil olmak üzere, Anayasanın tamamını değiştirme, onun yerine yeni bir Anayasanın konmasını talep etme hakkına sahip olan kişilerdir. Değiştirebileceği şeylere aykırı ifadeler kullandığı için bu kişilerin yaptırıma tabi tutulması hukuki değildir. İfade özgürlüğüne aykırıdır.”

Can, cezalara ilişkin değerlendirmesinde ise, “Yanlışlık yaptırımda değil, sınırlamanın kendisindedir. Küfrü aşıp ortak tarih, geçmiş, ilk dört maddeye aykırı tanımlamalar yapmayı yasaklarsanız, ona bağlantılı olan yaptırımlar da o yanlışın katmerlenmesi haline gelir. Yanlış yaptırımın kendisinde değil, İç tüzükteki tanımlamalardadır” dedi.

CHP’Lİ EMRE: ANAYASANIN RUHUNA AYKIRI

Değişiklik sırasında komisyonda görev yapan muhalefet partilerinin anayasa hukukçuları da yeni düzenlene ve öngörülen cezaları eleştiriyor.

CHP Adalet Komisyonu Sözcüsü Zeynel Emre, para cezasının Türk hukukunda ağırlıklı olarak Kabahatler Kanunu kapsamında uygulandığını söyledi. Emre, “Bir milletvekiline anayasal dokunulmazlık veriyorsanız, ona aykırı bir şekilde Meclis’teki söz ve davranışlardan ötürü para cezası uygulamamalısınız” dedi.

Vekillere para cezası yaptırımını “Anayasanın dokunulmazlıkla ilgili ruhuna aykırı, gülünç bir durum” olarak nitelendiren Emre, “Dokunulmazlık verip de, herhangi bir cezai olayda dahi hemen işlem yapamadığınız birine Meclis’teki tartışmalardan dolayı para cezası vermeniz çelişkidir” diye konuştu.

SANCAR: KÜRSÜDE SÖZ HÜRRİYETİ MUTLAKTIR

Kürsü dokunulmazlığının önemli olduğunu belirten HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, “Anayasa’ya ve parlamenter geleneğin ruhuna göre kürsü dokunulmazdır. Kürsüdeki sözlerinizden ötürü hiçbir şekilde yargılanamıyorsunuz, dışarıda soruşturmaya tabi tutulamıyorsunuz. Kürsüde söz hürriyeti mutlaktır” dedi.

Sancar, “Kürsüde söz söylemek, parlamentonun varlık şartıdır. İç tüzüğün disiplin maddelerine hükümler ekleyerek, kürsü dokunulmazlığını ortadan kaldırdılar. İç Tüzük değişikliği Anayasanın 83. Maddesini işlevsizleştirdi” derken, Şık’ın sözlerinin hiçbir şekilde bu maddelerin kapsamına girmediğini, uygulamanın tamamen keyfi olduğunu ileri sürdü.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here