ABD’nin Kudüs Elçiliği Binasını AKP’ye Yakın Limak Yapacak!

1
417

ABD’nin dünya genelinde büyük tartışmalara sebep olan, Türkiye’de de protestolara yolaçan elçiliğini Telaviv’den Kudüs’e taşıma kararı gündemden inmiyor. Kudüs’teki ABD geçici elçiliği binasını arasında Türk inşaat şirketi Limak’ın da olduğu bir konsorsiyum yapacağı açıklandı.

Adını son dönemde Türkiye’de devletten aldığı ihalelerle duyuran Limak İnşaat, Amerikalı ortağı Desbuild ile ABD’nin Kudüs’e taşıdığı büyükelçiliği geçici binası inşaatının ihalesini kazandı. Amerikan hükümetinin açıkladığı belgelere göre tasarım dahil inşaatın bedeli 21.5 milyon dolar tutacak.

BAĞDAT’TA DA ÇALIŞTILAR

Limak’ın ihaleye, ABD’nin Maryland eyaletinde merkezi olan Desbuild şirketiyle kurduğu Desbuild Limak D&K adına girdiği bildirildi. Aynı konsorsiyum, daha önce de ABD’nin Irak büyükelçiliğinin inşaatında birlikte çalışmıştı. İkilin önümüzdeki günlerde ABD’nin Lübnan’daki büyükelçiliği için de çalışmaya başlaması bekleniyor.

Desbuild firması yöneticilerinden Prakash Hosadurga, ihaleyi Limak ile birlikte kazandıklarını Al Monitor’dan Amberin Zaman’a teyit etti.Hosadurga, Limak ile 5 yıl önce Bağdat’taki inşaat için ortaklık kurdukları açıkladı. Irak’taki inşaatı tamamlamak üzere olduklarının altını çizen Hosadurga, ‘’2 yıl önce Amerikan hükümetinden 5 yıllık inşaat ehliyeti aldı.Ancak Limak, Kudüs’teki ihalede görev almayı reddetti. Bu nedenle Desbuild olarak orada tek başımıza iş yapmayı planlıyoruz’’ dedi. Limak’ın Al Monitor’un konuyla ilgili sorularına cevap vermediği bildirildi.

TRUMP’IN TAHMİNİNDE BÜYÜK YANILMA

ABD Başkanı Donald Trump, Telaviv’de inşa edilmesi planlanan büyükelçilik için 1 milyar dolarlık bir masraf gerektiğini iddia etmişti. Trump, ‘’Bu kadar para harcamaktansa, Kudüs’teki elçilik binasını geçici olarak elçiliğe çevirelim.

250 bin dolarlık harcamayla bu işi tamamlarız’’ demişti. Trump’a göre ABD’nin İsrail’deki temsilciliğini Telaviv’den Kudüs’e taşımasının altındaki nedenlerden birisi de ekonomik olmasıydı. Rakamların ortaya çıkmasından sonra Amerikan basını Trump’ın sözlerini hatırlatarak, eleştirilerde bulundu.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here