OHAL Teklifinde Demirtaş Düzenlemesi

0
454
Tahliye talebi kapsamında 30’ar günlük sürelerle yapılan tutukluluk incelemesi 90 güne çıkarıldı. Hukukçu vekil Tanrıkulu, söz konusu düzenlemenin Demirtaş’ın 1-2 gün önce sonuçlanan tazminat davasının ardından gelmesine dikkat çekti.

OHAL’in son bulmasına 2 gün kala AKP’nin getirdiği 25 maddelik kanun teklifi ile valilere yeni yetkiler tanınacak, ihraçlar devam edecek. Gözaltı süreleri 12 günü bulurken toplantı ve gösteri yürüyüşlerine de kısıtlamalar gelecek.

Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, Meclis Adalet Komisyonunda bu hafta görüşülerek hızla Meclis Genel Kurulu’na getirilmesi beklenen yasa teklifinde dikkat çeken düzenlemelerden biri de Ceza Muhakemeleri Kanunu’na göre yapılan tutukluluk incelemesi oldu.

Gözaltı süresini de Terörle Mücadele Kanunu kapsamında suçlar ve örgütlü suçlar açısından 12 güne kadar çıkaran maddede tutukluluğa itiraz ve tahliye talepleriyle ilgili de yeni düzenleme yapıldı.

DURUŞMALI TUTUKLULUK İNCELEMESİ 30 GÜNDEN 90 GÜNE ÇIKIYOR

Buna göre tahliye talepleri en geç 30’ar günlük sürelerle tutukluluğun incelenmesi ile birlikte dosya üzerinden karara bağlanabilecek. Yapılan tutukluluğun incelenmesi en geç, 30’ar günlük sürelerle dosya üzerinden, 90’ar günlük sürelerle kişi veya müdafi dinlenilmek suretiyle resen yapılacak.

Bu süre Mevcut düzenlemede 30 gündü. Bu sunulan teklifle 90 güne çıkarılıyor.

DEMİRTAŞ TAZMİNAT KAZANMIŞTI

CHP’nin hukukçu İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, tutukluluk incelemesiyle ilgili yapılan bu düzenlemenin Demirtaş’ın 1-2 gün önce sonuçlanan tazminat davasının ardından gelmesine dikkat çekerek, bu değişikliğin adil yargılama ilkelerine, kişi hak ve özgürlüklerine aykırı olduğunu söyledi.

NE OLMUŞTU?

Demirtaş, azami 30 günlük aralıklarla tutukluluk incelemesinin 4 ay boyunca yapılmadığı gerekçesiyle dava açmış, dava sonunda 10 bin lira manevi tazminat kazanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here