İltica Kamplarında Sahipsiz Kalan İnsanlar

25
2105
Hizmet mensubu insanlar Avrupa ülkelerine geçmeye çalışıyorlar . Bir şekilde Avrupa ülkelerine ulaşan insanlar burada ülke polisine iltica etmek istediklerini söyleyerek teslim oluyorlar. Bundan sonra sorgulama , ifade alma , pasaport kontrolü gibi işlemler başlıyor. Ön başvuru kabul edilirse kampa alınıyorlar. Kamlar açık cezaevi gibi, internet kullanılmıyor, telefon kullanımına izin verilse de kısıtlı. Kampa alınan insanlardan dosyalarını ve savunmalarını hazırlamaları isteniyor. Türk katılımcılar büyük ölçüde dil problemi yaşıyor ve dosya hazırlamakta ciddi sıkıntılarla karşılaşıyorlar.
Kısaca yukarıdaki bilgileri verdikten sonra asıl konuya geliyorum. Bu kamplarda yüzlerce insan var , kamplar sürekli dolup boşalıyor. Kamplara giren insanların ortamı tanımak için ve dil sıkıntısından dolayı yardıma ihtiyaçları oluyor. Bu noktada misyonerler ciddi rol oynuyor. Resmi izin belgeleriyle misyonerler kamplara rahatça girip çıkarken , hizmet tarafından görevlendirilmiş insanların hiçbir resmi yazısı ya da izin belgesi yok. Kampa diyaloglarını kullanarak girmeye çalışıyorlar , çok göze batarlarsa yüzlerini unutturmak için 15-20 gün hiç kampa uğramıyorlar.  Hizmet gibi dünyaya kök saldığını söylediğimiz bir yapının bu konuda sosyal statü oluşturamaması, dernekler oluşturamaması , hatta diaspora söylemi oluşturamaması , buna uygun resmi haklar elde edememesi çok geç kalınmış bir girişim gibi geliyor bana. daha sizi havaalanında karşılayan polis bile” Gülenist misiniz ? ” diye sorarken, Tv’lerde Gülen Movement üzerine programlar yapılırken. Açıklamayı Belçika ya iltica eden arkadaşımın attığı mesaj ile bitiriyorum.
Bugünlerde yurt dışına çıkan ve mülteci sığınma hakkına başvuran X ülkesine gelen arkadaşların başlarına gelen problemlerden bahsetmek istiyorum.
İlk olarak belirteyim ki oraya gelen arkadaşlardan ben daha önce ki abisinin yönlendirmesi ile irtibat kurulanı görmedim bir irtibatsızlık var ama abinin şahsi yetersizliğimi vurdumduymazlık mi bilemiyorum belki başka kamplarda farklıdır ama benim olduğum zaman benden başka 4 adet farklı yerden gelen arkadaş vardi kendi şahsi gayretleriyle ve kendi arkadaş çevrelerini kullanarak ihtiyaçlarını giderdiler. Ve bu süreç tanıdığım bir arkadaş için 17-25 ten sonra basladığı için yaklaşık 4.5 senelik bir süreç hala profesyonel bir yapımızın olmaması çok üzücü. Çünkü cizvit misyonerlerin isimlerini reklam duvarlarına astıkları ve cizvit misyoner organizasyonu olarak belirttikleri ve içeriye rahat girebildikleri bir legal yapıları vardı. içeriye rahatça girip hem kendi insanlarıyla irtibat kuruyorlar hem de başka insanlarla irtibat kurup dertlerini dinleyip onlarla ilgilenme imkanı buluyorlar.
Aziz Bayar Kigali 
Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

25 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here