Trump NATO Zirvesinde Yine Almanya’ya Yüklendi

0
438

Donald Trump toplantılarını yine tartışmalı bir notla başlattı ve müttefiklerine kendi savunmaları için yeterli kadar bütçe harcamamakla suçladı. Bu eleştiri de en büyük nasibi Almanya aldı. Almanya’yı enerji ilişkilerinden dolayı Rusya’ya “esir” olmakla suçladı. “Pek çok ülke ne yapmaları gerektiğini biliyor ama ödemiyorlar ve açıkçası, birçok ülke bize uzun yıllar boyunca muazzam miktarda para borçludur”dedi.  Trump, NATO genel sekreteri Jens Stoltenberg ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin Belçika Büyükelçisi kahvaltı masasında biraraya geldi. 

Almanya’yı özellikle keskin eleştirilerle hedefe alan Trump, ülkenin Rusya’nın doğal gazına olan bağımlılığı nedeniyle “Rusya’nın tamamen kontrolu altında olduğunu” söyledi. ABD’nin Almanya’yı Rusya’dan korumak için büyük çaba harcadığını ve “Almanya’nın Rusya’ya milyarlarca dolar harcadığını ve milyarlarca dolar ödediğini” söyledi.

Mart ayında Almanya, Rus enerji şirketi Gazprom’a, 10 milyar dolarlık bir proje olan, Nord Stream üzerinden 2 boru hattını inşa etmek için onay verdi.

Trump, “Almanya Rusya’nın bir esiri”, çünkü petrol ve gaz konusunda bağımlı. “Bence bu durum NATO’nun bakması gereken bir şey.”diye ekledi. 

NATO’nun ortak maliyetler ve müşterek faaliyetlerde kullanılan bazı ekipmanların karşılanması için bir bütçesi vardır ve 29 üye ülkenin tümü, gayri safi milli gelire göre katkıda bulunmaktadır. Müttefikler  chiçbiri katkısını ödeyemedi.

Bay Trump’ın şikayeti, NATO’nun her üye ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının en az yüzde 2’sini savunmaya harcaması gerektiğine karar vermesidir. Ancak hiçbiri bu anlaşmaya uymayı başaramadı, çünkü yüzde 2’lik rakam 2024’te ulaşılması gereken bir hedef.

NATO’ya göre , tüm üye ülkeler 2014’ten bu yana askeri harcamaları önemli ölçüde artırdı ve bunların 8’inin 2018’de hedefe ulaşması bekleniyor.

Trump Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin NATO ülkeleri tarafından yapılan askeri harcamaların yüzde 90’ını oluşturduğunu belirtti, ancak ittifak gerçek rakamın yüzde 67 civarında olduğunu söyledi. 

Merkel ‘den cevap gecikmedi 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, NATO zirvesine katılmak üzere bulunduğu Brüksel’de basına demeç verdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Almanya Rusya’nın kontrolünde” sözlerine yanıt veren Merkel, “Politikalarımızı bağımsız bir şekilde belirliyoruz” dedi.

Doğu Berlin’de yetişen Merkel, Alman Demokratik Cumhuriyeti’ni kast ederek, “Şahsen ben Almanya’nın bir kısmının Sovyetler Birliği tarafından kontrol edildiği dönemleri yaşadım” iddiasında bulundu.

Merkel sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bugün Federal Almanya Cumhuriyeti’nde, özgürlükte, birleştiğimiz için çok mutluyum. Çünkü böylece kendi bağımsız politikalarımızı belirleyebiliyor, hemdi bağımsız kararlarımızı alabiliyoruz. Bu çok iyi, özellikle de Doğu Almanya’daki insanlar için.”

‘NATO İÇİN ÇOK ŞEY YAPIYORUZ’

Trump’ın NATO bütçesi konusundaki eleştirilerine de yanıt veren Merkel, “Almanya NATO için çok şey yapıyor. Almanya NATO’nun en büyük ikinci askeri birlik sağlayıcısı, askeri kapasitemizin en büyük kısmı NATO’ya sunulmuş durumda ve bugüne kadar Afganistan’da ciddi bir angajman içerisinde olduk. Bunda aynı zamanda ABD’nin çıkarlarını savunduk” dedi.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here