Tiyatroculardan, Son KHK’ya Tepki: Tiyatronun Pratiği Tek Adamın Elinde Toplandı

0
419

Yeni yayınlanan kanun hükmünde kararnameyle Devlet Tiyatroları’nın cumhurbaşkanlığına bağlanmasını değerlendiren tiyatrocular, bir cumhuriyet kurumunun çökertildiğini savundu: “Sanatın ve tiyatronun pratiği tek adamın elinde toplandı. Bu gelişme tiyatronun özgür pratiğini engelleyecek, tiyatroda sansüre ve otosansüre neden olacaktır.” 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyum için önceki gün çıkarılan 703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) göre Devlet Tiyatroları’nın yönetim ve ödeneğiyle ilgili kararlar da cumhurbaşkanlığına bağlanmıştı.

Kanundaki “Devlet Tiyatroları genel müdürüne en yüksek sanatkar memur ücretine ilave olarak Bakanlar Kurulu’nca tayin edilecek miktarda idare ve temsil ödenegi verilir” ifadesi de, “Cumhurbaşkanınca tayin edilecek miktarda idare ve temsil ödeneği verilir” diye değiştirilmişti.

Evrensel’den İsmail Afacan’a konuşan Devlet Tiyatroları eski genel müdürü Yücel Erten, bir cumhuriyet kurumunun çökertilmekte olduğunu savundu: “Özerklik özlemi, artık emirnamelerden mi medet umacaktır, bilemiyorum. Ufukta bu tehlikeyi görüp direnen Devlet Tiyatroları sanatçı ve çalışanları üzgün, öfkeli ve çaresiz… Geleceği umursamayanlar şaşkın soruyor: ‘Nasıl yani?’… Ne yapalım ki ortak akla ulaşıp onu elbirliğiyle savunamayınca; toplumsal yaşam da, kurumsal yaşam da, bireysel yaşam da böyle karanlıkta el yordamıyla yürüyor…”

Tiyatrocu Orhan Alkaya da Devlet Tiyatroları yönergesinin KHK ile kaldırılmasını ‘tehdit edici ve endişe verici’ olarak niteledi. Yönergenin, Devlet Tiyatroları’nın kalbi olduğuna vurgu yapan Alkaya şunları söyledi: “Yeni düzenlemede büyük boşluklar bulunuyor. KHK’nın ‘Önce müdahale edelim, sonra bakarız’düşüncesiyle çıkarıldığı anlaşılıyor. Bu düzenleme, Devlet Tiyatroları’nı her türlü müdahaleyi açık hale getiren, kısmi özerkliğini kaldırmak isteyen düşüncenin ilk adımı.”

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here