Alman Terör Örgütü NSU Davası Karara Bağlandı

0
524

NSU davasında, ana sanık Beate Zschäpe ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Münih Yüksek Bölge Mahkemesi, Çarşamba günü 43 yaşındaki suçlu, on cinayetten de suçlu bulundu. 

Ana sanık Beate Zschäpe on kat cinayet suçundan suçlu bulundu. Erken salıverme yada ceza indirimi gibi durumlar neredeyse imkansız. Sanık Beate karara itiraz ederek davanın diğer sanıklarına verilen cezaların daha hafif olduğunu söyledi. Beate Zschäpe’nin cinayetten yargılanmasını takiben, avukatı Wolfgang Heer temyiz mahkemesine itiraz başvurusunda bulundu.

Erken bırakma neredeyse imkansız

Münih Yüksek Bölge Mahkemesi daha önce Zschäpe’yi on katlı cinayetten ömür boyu hapse mahkum etmişti. Ayrıca, suçun özel önem derecesine de dikkat çekmiştir – böylece, 15 yıl sonra, pratikte, ancak neredeyse imkansız olan, erken bir tahliye yasal olarak mümkündür. Mahkeme, Federal Savcılık tarafından talep edilen hapis cezasını takiben önleyici tutuklama kararı vermedi.

Mahkeme verdiği bu kararı ile Federal Savcılığın talebini yerine getirip Zschäpe’yi “Ulusal Sosyalist Gizli Örgütü (NSU) ‘nin cinayet ve saldırılarında suç ortağı olarak kınadı. Zschäpe, arkadaşları Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt ile neredeyse 14 yıldır gizli bir hayat yaşıyordu. Bu süre zarfında, iki adam Türk ve Yunan kökenli dokuz girişimciyi ve bir Alman polis memurunu öldürdüler ve aynı zamanda onlarca yaralıyla birlikte iki bombalı saldırı düzenlediler.

Ayrıca Türkiye Dış işleri Bakanlığı yaptığı açıklamada kararın tatmin edici olmadığını, olayın tüm taraflarıyla açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirterek verilen sözlerin tutulmadığına değindi.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here