Çin Uluslararası Diplomaside Atağa Geçti

0
356

Çin’den Uluslararası Diplomaside Yeni Ataklar Geliyor ve Resmen uyuyan dev uyanıyor. Amerikanın dış politikadaki gergin tutumlarını fırsat bilen Çin yönetimi bir yandan Avrupa ile anlaşmalar imzalarken diğer yandan Arap ülkeleriyle işbirliğine giderek dünyanın yeni süper gücü olma yolunda adımlar atıyor. 

Çin 21 Arap Ülkesinin Temsilcilerini Ağırladı

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El-Ahmed El-Caber El-Sabah ve Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Orta Doğu ülkelerine 20 milyar dolar kredi ve 1 milyon 600 bin dolar mali yardım içeren yeni bir destek paketi açıkladı.

Pekin’de 21 Arap ülkesinin temsilcisiyle bir araya gelen Şi, paketin amacının bölgenin ekonomik büyümesini canlandırmak olduğunu belirtti. Pekin, son yıllarda Orta Doğu ülkeleriyle ekonomik ilişkilerini yoğunlaştırıyor. Arap ülkeleri Çin ile arasındaki güçlü ticaret yollarını birbirine bağlamayı hedefliyor. 

Çin lideri Şi, açıklamasında kalkınmanın birçok güvenlik sorunun çözümünde kilit bir rolü olduğunu söyledi:

“Birbirimize samimi bir şekilde yaklaşmalıyız. Farklılıklardan korkmamalı, sorunları ötelememeli ve dış politika ile kalkınma stratejisinin her bir açısını etraflı bir şekilde tartışmalıyız.”

Filistin Yönetimi ve Suriye’ye yardım

Çin, paket kapsamında ekonomik kalkınma için Filistin Yönetimi’ne 1 milyar yuan (150 milyon dolar) yardım verecek. Pekin ayrıca Ürdün, Suriye, Lübnan ve Yemen’e ise 600 milyon dolar yardım temin edecek.

Paket kapsamındaki 20 milyar dolarlık kredi ise “ekonomik yeniden yapılandırma” ve “endüstriyel canlanma” planını finanse etmek için kullanılacak.

Şi, işbirliğinin petrol, gaz, nükleer enerji ve temiz enerjiyi kapsayacağını söyledi.

Paket kapsamında 3 milyar dolar fonla Çin ve Arap bankalarından yeni bir konsorsiyum da kurulacak.

Konsorsiyumun mali yardım ve kredilerle ilgili ilişkisinin nasıl olacağı henüz belli değil.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here