Trump’a Karşı Merkel ve Li Dayanışması

0
624

Trump’a Karşı Merkel ve Li İşbirliği Anlaşması İmzaladı

Almanya ve Çin ABD’nin gergin ticari politikaları karşısında işbirliği yapma kararı aldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Çin Başbakanı Li Keqiang çok net mesajlar verdi. 20 dakikadan fazla bir sürede Almanya ve Çin’den iş temsilcileri ekonomik anlaşmalar imzaladılar.

Otonom sürüş konusunda bir işbirliği anlaşması ve Nesnelerin İnterneti için bir platform geliştirilmesi için olmak üzere toplamda yirmi iki anlaşma imzalandı. 

Şirket yöneticileri, bilim adamları ve bakanlar Merkel ve Li bir masaya oturdular ve yeni bağlantılar yapan kağıtlar imzaladılar.

İki temel ekonomik güç arasındaki bağlar, ortak refah arzusuna dayalı birçok temel çalışmaya ek olarak ve sadece müttefik olarak güçlü bir şekilde sunmak istiyorlar, çünkü ABD Başkanı özgür dünya ticaretini tehdit ediyor. Ve çoğu uzmana göre, küresel refahı da tehdit ediyor. 

Alman-Çin imza serisi, serbest ticaretin neyle ilgili olduğunu açıkça gösterdi. Merkel ve Li tarafından yapılan aşağıdaki ifadeler bunu doğrulamaktadır. Li, “adil ve özgür erişim ile çok taraflı bir ticaret sistemi ile ilgileniyoruz” dedi.

Merkel , serbest dünya ticareti için Çin ve Almanya’nın ortak bir platformda olduğunu söyledi. Bir gazetecinin insan hakları konusundaki sorusuna Çinli başbakan Li, “temelde üç ila dört önceliğimiz var ve bunları her zaman getirmek için kullandığımız aynı argümanlara sahibiz. Örneğin, Çin hala bu alanda öğrenebilen gelişmekte olan bir ülkedir. Fakat o zaman Çin aynı zamanda çok büyük bir ülke ve böyle gerçekçi olmayan bir sorunu yok.” diye ekledi. 

Bir başka muhabir Li’den, geçen hafta sonu Bulgaristan’a yaptığı ziyaretin kapsamı hakkında ne düşündüğünü sordu. Bu durum, Çin’in Avrupa Birliği’nin doğu bölümünü bağlamaya ve kıtayı böldüğüne işaret ediyor diye sordu. 

“Neden AB’yi bölmek istiyoruz?” Çin başbakanı retorik olarak sordu. Doğu Avrupa, Çin yatırımı sayesinde daha müreffeh ise, bu Avrupa için daha iyi olur. Ve eğer Avrupa için iyi giderse, bu tüm dünya için bir istikrar faktörü olacaktır.

Merkel bu konuda da bir şey söyleyebilirdi. Örneğin, Çin’in Bulgaristan, Sırbistan veya Yunanistan gibi ülkelerdeki ekonomik katılım oranı yüksektir. Çin’in Avrupa’nın bazı bölgelerindeki politik etkisini artıracak bir stratejik çıkar ağının ortaya çıkması iyi olur. Ama mecbur değildir.” diye ekledi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here