Cezaevlerinde Neler Oluyor ?

0
774

Cezaevlerinde Neler Oluyor 

Son 8 yılda 2300 tutuklu yaşamını yitirdi. Son olarak Ankara İstihbarat eski Şube Müdürü Zeki Güven’in tek kişilik hücrede şüpheli bir şekilde ölümünden sonra gözler cezaevlerine çevrildi. özellikle 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası meydana gelen faili meçhul ölümler zirve yaptı. gazeteci Bülent Ceyhan, 15 Temmuz’dan bugüne kadar 118 kişinin şüpheli bir şekilde hayatını kaybettiğini belirtti.

Cezaevlerinde son 8 yılda ölen mahkum ve tutuklu sayısının 2 bin 300 e yakın olduğu ortaya çıktı. Gazeteci Bülent Ceyhan, 15 Temmuz sonrasında cezaevlerinde şüpheli ölümlerine ilişkin bilgiler paylaştı. Zeki Güven’in sağlam şekilde girdiği cezaevinde ölerek çıktığını anlatan Ceyhan, “Tek kişilik hücrede tutuluyor. 15 Temmuz’dan sonra polise cezaevindeki tutukluları tekrar sorgulama yetkisi verildi. Ayrıca Zeki Güven’in ölüm haberini MİT’e çalıştıkları bilinen gazeteciler açıklıyor. Bir de ailesinde önce bu açıklama yapılıyor.” dedi.

Ceyhan, “Bunlardan 40 kişi cezaevinde hayatını kaybetti. 5 kişi polis gözaltındayken öldü. Diğerlerinde bazıları polis operasyonu sırasında ‘balkonda düştü, silahı ile kafasına sıktı’ gibi gerekçeler gösterilerek öldüğü’ iddia edildi.” dedi.

Bu gelişmeler dikkatleri yıllardır tutuklu bulunan emniyet, ordu ve hakim savcılardan oluşan tutuklulara çevirdi. Henüz haklarında iddianame dahi hazırlanmamış net bir suçlama tesbit edilememiş binlerce tutuklu hukuksuz bir şekilde tek kişilik hücrelerde tutuluyor. Gelişmelerden endişelenen tutuklu yakınları çeşitli dillerde video mesajlar hazırlayarak BM,AB insan hakları komisyonu gibi kurum veya kişilerden yardım talep ediyor. Tutuklu Emniyet Müdürü Yurt Atayün’ün kızları da bu kapsamda farklı dillerde yardım videoları hazırlayıp twitter ortamında paylaşım yaparak uluslararası toplumun dikkatini çekmeye çalışıyorlar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here