İsrail Askeri Filistinli Kadınlara Gerçek Mermiyle Saldırdı: En Az 17 Kişi Yaralandı

0
401
Gazze sınırında binlerce kadın, İsrail işgal rejimine karşı eylemdeydi.

Gazze Şeridinde İsrail Devletinin saldırılarına karşı Filistinliler aylardır direniyor. Filistinli kadınların çağrısıyla Gazze Şeridi’ne yürüyen kadınlara İsrail askeri gerçek mermilerle saldırdı en az 17 kişi yaralandı.

Gazze’yle İsrail’i ayıran sınır bölgesindeki eyleme, bu kez binlerce kadın çocuklarıyla birlikte katıldı. İşgalci İsrail’in ablukasını protesto eden ve 1948 yılından sonra yerlerinden edilen Filistinli mültecilerin topraklarına geri dönmesini talep eden kadınlar, sınırdaki bariyerlere onlarca metre kadar yaklaşabildi. Ellerinde Filistin bayrağı olan onlarca kadın ise bariyerlere ulaşmayı başardı.

SALDIRIDA 17 FİLİSTİNLİ YARALANDI 

İşgalci İsrail askerleri, “Sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını” talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açtı. İşgalci askerlerin saldırısıyla en az 17 kişinin yaralandığı belirtildi.

‘KADINLARA GERÇEK MERMİLERLE SALDIRDILAR’

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı yetkililerinden Aşraf al Qodra, yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail askerlerinin, Gazze’nin doğusunda gösteri düzenleyen Filistinli kadınlara gerçek mermi ve mahiyeti bilinmeyen gazla müdahalesinde onlarca kişi yaralandı ve gazdan etkilendi” dedi.

Gazze Şeridiyle İsrail arasında 30 Mart’ta başlayan “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü” eylemlerinde şimdiye kadar en az 138 kişinin katledildiği bildiriliyor. Sadece ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdığı ve İsrail’in kuruluş yıl dönümü olan 14 Mayıs’ta 62 kişi katledilmişti.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here