”Siyasal İslam Kazandı, Demokrasi Kaybetti”

0
521

24 Haziran seçimleri sona erdi, AKP ile MHP’nin Cumhur İttifakı ve adayları Erdoğan kazandı.

Gazeteci Aydın Engin, Erdoğan’ın zaferinin Türkiye’de siyasal İslamı yeni bir boyuta taşıyacağı görüşünde. Engin “Siyasal İslam kazandı, demokrasi kaybetti” dedi.

Seçim  sonuçlarını DW Türkçe için değerlendiren gazeteci Aydın Engin, AKP, MHP’nin desteğiyle parlamentoda mutlak çoğunluğu elde ettiğini hatırlattı, liderleri Erdoğan da “başkan” seçildiğini belirtti.

Engin, değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Daha da ayrıntıya girilebilir ve alınan oyların bölgelere göre dağılımı, yüzdeleri üstüne uzun analizler yapılabilir. HDP’nin kıl payı da olsa barajı aşmasının bir demokratik kazanım olduğu söylenebilir. Erdoğan’a rakip olarak başkanlık yarışına giren Muharrem İnce’nin etkili seçim kampanyasının seçmenlerde umduğu karşılığı bulamadığı belirtilebilir. Seçim kampanyalarında devletin tüm olanaklarını pervasızca kullanan AKP’ye karşı muhalefetin mitinglerinin engellenmesine, medya desteğinden hemen hemen hiç yararlanamayışına vurgu yapılabilir.”

Aydın Engin, bunların artık ayrıntılarla oyalanma anlamına geleceği düşüncesinde. “Kanımca bu seçimin özü itibariyle demokrasi ile siyasal İslam arasında amansız bir yarış olduğu göz ardı edilmemelidir” diyen Engin, şöyle devam etti:

“Türkiye siyasal İslamı benzerlerinde pek rastlanmayan özellikler taşıyor. O küresel finans sermayesi ile bütünleşmiş bir siyasal örgütlenme. Ancak ideolojik, kültürel ve siyasal açıdan İslami referanslara da sımsıkı bağlı ve bunda ısrarlı.”’

Değerlendirmede, AKP’nin 16 yıldır da tek başına iktidarda olduğu, bu yıllar içinde adım adım yeni bir rejimin hazırlığını yaptığı vurgusu da var.

Engin’e göre, 24 Haziran’da bu hazırlıkların yeni bir zafer ile pekiştiği bir seçim oldu.

Aydın Engin “Şimdi artık benzeri dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemiş bir ‘başkanlık sistemi’ ile kuvvetler ayrılığının sözü bile edilemeyecek, yargı erkinin tümüyle ‘başkan’a teslim olduğu, otokrasi ile yönetilecek bir Türkiye var. Eğitim sisteminden ordunun yapısına, hukuk devletinden kanunlara kadar çok temel konularda İslami kurallara artık açıkça ağırlık veren yeni bir rejimin kurulması aşamasındayız” diyor.

Deneyimli gazeteciye göre bu yeni rejim kesinlikle demokrasi değil.

Ona göre, AKP iktidarı hukukun temelini ağır ağır dinsel yasalara dayandıracak. Engin “Dinsel yasalar değiştirilemez, tartışılamaz” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here